Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Intensywne spożywanie alkoholu w młodych latach powoduje zmiany w mózgu nastolatków

Częste i intensywne spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, jak informują najnowsze badania. Naukowcy z Uniwersytetu we Wschodniej Finlandii i Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio przeanalizowali przypadki picia alkoholu u młodych osób, po czym zaobserwowali niepokojące zmiany w mózgu u osób dorosłych, którzy często spożywali alkohol w okresie dojrzewania. Odkrycia zostały opublikowane w „Addiction”.

Badanie przeprowadzono za pomocą rezonansu magnetycznego struktury mózgu u młodych i zdrowych osób, które są już dorosłe, aczkolwiek dość często spożywali alkohol przez cały ich okres dojrzewania. Dla porównania, zbadano też osoby, które piły w mniejszych ilościach i rzadziej w celu możliwości przyrównania kategorii wiekowych.

Częste spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania powoduje niekorzystne zmiany w mózgu
Częste spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania powoduje niekorzystne zmiany w mózgu (123rf)

Uczestnicy badania byli poddani doświadczeniom w trzech badaniach przekrojowych przeprowadzonych w ciągu dziesięciu lat, w roku 2005, 2010 i 2015. Uczestnicy mieli 13 do 18 lat na początku badania.

Wszystkie eksperymenty były naukowo udane, a częstość występowania problemów ze zdrowiem psychicznym nie różniła się w obu grupach. Mimo intensywnego picia alkoholu, który trwał regularnie od dziesięciu lat, u żadnego z uczestników badania nie zdiagnozowano zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.

Rezonans magnetyczny mózgu wśród badanych wykazał statystycznie istotne różnice między grupami. Wśród uczestników częstego i regularnego picia alkoholu, szara objętość mózgu została obniżona do przedniej części kory mózgu.

„Dojrzewanie mózgu wciąż trwa w okresie dojrzewania, a przede wszystkim czołowe obszary mózgu i kora obręczy rozwijają się dość intensywnie aż do lat dwudziestych. Nasze badania wyraźnie pokazują, że intensywne picie alkoholu może zakłócić ten proces dojrzewania" - mówi doktorant Noora Heikkinen, pierwszy autor badania.

ZOBACZ TAKŻE

Zachowanie po alkoholu

 

Kora mózgu pełni  ważną rolę w kontroli impulsów i zmian objętościowych w tej dziedzinie i może odgrywać ważną rolę w rozwoju chorób w późniejszych latach częstego stosowania alkoholu.  Zmiany strukturalne w mózgu z drugiej strony mogą odzwierciedlać obniżoną wrażliwość na negatywne skutki subiektywne picia alkoholu, w ten sposób przyczyniając się do rozwoju zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Picie alkoholu w młodym wieku jest dość powszechnym zjawiskiem. Mimo ukończenia 18 lat, nie powinno się nadużywać alkoholu, gdyż struktury mózgu nadal się rozwijają oraz często charakter takiej młodej osoby nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dlatego też bardzo ważne jest obserwowanie tego zjawiska u dojrzewających osób przez rodziców oraz opiekunów w szkołach.

"Mechanizm działania powstawania tych zmian strukturalnych jest znany. Jednakże, sugeruje się, że niektóre z tych zmian mogą być odwracalne, gdy zużycie alkoholu zostanie znacznie zredukowane. W celu ograniczenia ryzyka spożycia alkoholu u młodzieży ważne jest, aby monitorować poziom spożywania alkoholu u młodzieży i w razie potrzeby, aby interweniować” – podsumowują naukowcy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza