Trwa ładowanie...

Chemioterapia gęstej dawki daje słabe efekty w leczeniu wczesnych stadiów raka piersi

Europejscy naukowcy ogłosili, że intensywniejsza chemioterapia oferuje niewielkie korzyści w porównaniu do standardowej chemioterapii u kobiet z wysokim ryzykiem wczesnego stadium raka piersi.

Ten rodzaj chemioterapii nazywany jest chemioterapią gęstej dawki. Podawana jest przez krótszy okres, bez zwiększania całkowitej dawki. Była sugerowana, jako sposób na zwiększenie skuteczności leczeniu wczesnego raka piersi.

Jednakże europejskie badania nie wykazały różnic w przeżyciu pacjenta bez nawrotów choroby lub całkowitego czasu przeżycia po pięciu latach obserwacji.

Badacze udowodnili, że terapia gęstej dawki dawała lepsze szanse przeżycia wolnego od nawrotu choroby, zdefiniowanego jako czas do nawrotu raka w którejkolwiek piersi, raka w drugiej piersi, innych narośli złośliwych lub zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Intensywna chemioterapia nie ma większego wpływu na leczenie wczesnego raka piersi niż standardowa
Intensywna chemioterapia nie ma większego wpływu na leczenie wczesnego raka piersi niż standardowa (Shutterstock)

Po pięciu latach, 89 proc. kobiet w grupie chemioterapii gęstej dawki i 85 proc. grupy standardowej żyło i nie miało nawrotu nowotworu. Ponadto, badacze stwierdzili, że 87 proc. grupy tej chemioterapii miało przeżycie wolne od nawrotów w ciągu pięciu kolejnych lat, w porównaniu z 82 proc. w grupie standardowej.

Niektórzy pacjenci odpowiedzieli na pytania o jakość życia i skutki uboczne. Osoby w grupie intensywnej chemioterapii odnotowały pogorszenie jakości życia w kwestii funkcji seksualnych i skutki uboczne, takie jak zmęczenie.

Dr Joanne Mortimer jest dyrektorem programów nowotworowych kobiet i współdyrektorem programu raka piersi w City of Hope Cancer Center w Duarte w Kalifornii.

ZOBACZ TAKŻE:

"Nie wiem, czy każdy potrzebuje chemioterapii gęstej dawki, ale myślę, że może dawać lepsze efekty w potrójnie negatywnym raku piersi" - powiedziała.

W tak zwanych nowotworach potrójnie ujemnych zwykle występujące receptory zapalne raka nie występują. Nowotwory te nie odnotowują receptorów estrogenowych, progesteronowych i HER2-ujemnych. Mogą one być agresywne i częściej nawracać.

Mortimer cytuje inne badanie opublikowane w 2010 roku, w którym naukowcy przeanalizowali ponad 3 000 chorych na raka piersi i porównali te dwa podejścia. Doszli oni do wniosku, że chemioterapia gęstej dawki wpłynęła na ogólne polepszenie i przeżycie wolne od choroby, zwłaszcza u kobiet z nowotworami tego typu.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Intensywna chemioterapia jest podawana przez krótszy okres, co podoba się większości kobiet.

Jest ona zwykle podawana co dwa tygodnie, a leczenie jest zakończone w ciągu ośmiu tygodni. W standardowej terapii zwykle podaje się dawki co trzy tygodnie w sumie przez 12 tygodni.

Jednak bardziej intensywne leczenie może powodować problemy z małą liczbą krwinek, dlatego Mortimer dodaje, że aby zrównoważyć ten problem, należy podawać czynnik wzrostu białych krwinek.

Nowe badanie zostało opublikowane 8 listopada w "Journal of American Medical Association".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza