Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Instruktor fitness miał udar w wieku 33 lat. Pierwszy objaw trwał ponad trzy godziny

Myślał, że jest młody i zdrowy, więc kiedy pojawiły się silne bóle głowy, uznał, że to zmęczenie. - Nikt nie mógł zrozumieć, że miałem udar. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani (ja byłem, moi przyjaciele i rodzina), że udar przytrafia się tylko osobom w podeszłym wieku.

Zobacz film: "Picie kawy znacznie wydłuża życie. Zmniejsza także ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca"

spis treści

1. Bolała go głowa, zbagatelizował objawy udaru

Bradley Rose przeszedł udar
Bradley Rose przeszedł udar (Instagram)

Bradley Rose to aktor, instruktor fitness i aktywny użytkownik mediów społecznościowych, który na Instagramie zgromadził ponad 100 tys. followersów. Sam określa siebie jako tego, który "przeżył udar".

Pewnego dnia w styczniu 2019 roku 33-letni Bradley Rose ruszył do nowojorskiej siłowni, gdzie prowadził zajęcia z boksu.

- Miałem najgorszy na świecie ból głowy i pomyślałam: "Och, jestem po prostu wykończony" – wspomina w rozmowie z mediami Rose i dodaje, że miał dużo obowiązków związanych z pracą aktora i jednocześnie instruktora fitness.

33-latek zbagatelizował ból głowy, ale już niedługo później okazało się, że nie może kontynuować zajęć z boksu. Poprosił o zastępstwo, a sam udał się do pomieszczenia dla pracowników. Siedział tam przez pięć minut, próbując opanować ból, a przynajmniej tak mu się wydawało. Potem wyszło na jaw, że w biurze spędził aż trzy godziny.

Kolejne tygodnie upłynęły mężczyźnie na wizytach u lekarzy i kolejnych badaniach.

2. Udar był spowodowany wrodzoną wadą serca

Zdiagnozowano u niego ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect, ASD), wadę wrodzoną serca. ASD to najczęstsza, bo stanowiąca nawet 12 proc. wszystkich wrodzonych defektów dotykających ten narząd.

W ASD widoczny jest brak fragmentu ściany oddzielającej przedsionki serca. Choć nieprawidłowe tworzenie się przegrody międzyprzedsionkowej ma miejsce na etapie życia płodowego, to objawy kliniczne rozwijają się późno. U małych dzieci jedynymi dolegliwościami mogą być częste infekcje dróg oddechowych lub duszność w trakcie wysiłku. U starszych dzieci mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca lub objawy niewydolności krążenia.

Lekarze, którzy zdiagnozowali wadę u instruktora fitness, wytłumaczyli mężczyźnie, że ubytek przegrody spowodował utworzenie się skrzepu krwi, który przedostał się z serca do mózgu, powodując udar.

3. Udar wśród młodych - czynniki ryzyka

- Nikt nie mógł zrozumieć, że miałem udar. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani (ja byłem, moi przyjaciele i rodzina), że udar przytrafia się tylko osobom w podeszłym wieku – mówi Bradley.

Lekarze ostrzegali Bradleya, że może nie wrócić do dawnej sprawności i pracy w charakterze instruktora fitness. To się jednak udało, ale pełna rekonwalescencja trwała aż trzy lata.

- Musiałem się pogodzić z tym, że nie jestem taki sam psychicznie i fizycznie. Mam teraz problemy, z którymi muszę się uporać. To najtrudniejsza część – mówi Rose.

Według American Heart Association (AHA) w Stanach Zjednoczonych nawet 15 proc. osób po udarze to ludzie w wieku 18-45 lat. W Polsce udary stanowią trzecią przyczynę ogólnej śmiertelności w społeczeństwie i pierwszą prowadzącą do trwałej niepełnosprawności wśród osób po 40. roku życia.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrósł też odsetek udarów w młodszej populacji – nawet o 40 proc. Jednocześnie wciąż zbyt mało osób wie, że nadciśnienie tętnicze, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz stres, to niektóre z czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu nawet w młodym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza