Trwa ładowanie...

Inne choroby a oczy

Oko ulega schorzeniom nie tylko typowym dla siebie, ale również ogólnorozwojowym. Choroby oczu bardzo często towarzyszą chorobom autoimmunologicznym. Często są ich pierwszym objawem. Charakteryzuje się to zapaleniem tęczówki i ciała rzęskowego lub tylnej błony naczyniowej. Sarkoidoza prowadzi do podobnych zmian. Terapia najczęściej polega na stosowaniu miejscowo lub ogólnoustrojowo glikokortykosteroidów. Wiele innych chorób także wpływa na oczy. Jakie to choroby?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czynniki ryzyka chorób oczu

Należą do nich:

Choroby brzegów powiek
Choroby brzegów powiek

Jaką rolę pełnią powieki? Otóż ich ruch pozwala rozprowadzać film łzowy po rogówce, a tym samym bierze

zobacz galerię
 • choroby tarczycy,
 • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,
 • sarkoidoza,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nowotwory,
 • kiła,
 • zakażenia ogólnoustrojowe.

1.1. Cukrzyca

Cukrzyca powoduje uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w oku. Może prowadzić to do:

 • porażenia nerwów okoruchowych,
 • zaburzenia refrakcji,
 • zaćmy,
 • jaskry wtórnej krwotocznej,
 • retinopatii cukrzycowej.

Retionopatię cukrzycową rozpoznaje się u 98% pacjentów cierpiących dłużej niż 15 lat na cukrzycę typu I. Natomiast w przypadku 5% cierpiących na cukrzycę typu II już w momencie jej rozpoznania stwierdza się również retinopatię. Retinopatia rozwija się wraz z czasem trwania cukrzycy, tępo jej rozwoju zależy również od typu cukrzycy. Kluczowym elementem, który przyśpiesza rozwój choroby, jest zaniedbanie kontroli glikemii przez cukrzyków, jak również towarzyszące temu nadciśnienie tętnicze.

Światowa Organizacja Zdrowia dzieli rozwój retinopatii na następujące stadia retinopatii:

 • retinopatia nieproliferacyjna bez makulopatii,
 • retinopatia nieproliferacyjna z makulopatią,
 • retinopatia przedproliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna z powikłaniami.

Nieleczona retinopatia cukrzycowa lub długo występująca prowadzi do odwarstwienia siatkówkii w rezultacie do ślepoty. Najważniejszą metodą profilaktyki jest wczesne i odpowiednie leczenie cukrzycy. Leczenie polega na fotokoagulacji laserowej siatkówki.

1.2. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze – prowadzi do powikłań ocznych spowodowanych samym wysokim ciśnieniem, jak również stwardnieniem tętniczek. Nadciśnienie prowadzi najpierw do zmian w czynności naczyń krwionośnych. Następnie dochodzi do zmian strukturalnych w obrębie naczyń, gdy nadciśnienie jest utrwalone. Następnym etapem jest uszkodzenie siatkówki i obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Leczenie polega na utrzymywaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

1.3. Alergia

Alergia a oczy – bardzo często alergie dotyczą narządu wzroku, prowadzą do reakcji zapalnej występującej najczęściej w spojówce oka. Mogą to być objawy towarzyszące alergii wielonarządowej: atopowemu zapaleniu skóry, astmie oskrzelowej i alergii pokarmowej.

1.4. Choroby tarczycy

Choroby tarczycy – często prowadzą do objawów związanych z narządem wzroku. Choroba Gravesa i Basedowa, a więc pierwotna nadczynność tarczycy, jest przykładem takiej choroby. Do jej najważniejszych objawów należą: zmiany zapalne w obrębie powiek oraz spojówek, wytrzeszcz gałek ocznych, zaburzenia ruchomości mięśni okoruchowych, uszkodzenia rogówki, uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Leczenie polega na skoncentrowaniu się na chorobie podstawowej – gdy choroba jest bardziej zaawansowana, stosuje się leczenie glikokortykosteroidami oraz radioterapią przestrzeni pozagałkowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Starczowzroczność
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza