Trwa ładowanie...

Infekcje układu oddechowego zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca nawet 17 razy

Infekcje górnych dróg oddechowych są bardzo powszechne. Niestety najnowsze badania ujawniają, że te infekcje mogą niepokojąco podnieść ryzyko zawału serca w czasie 7 dni po chorobie.

Zobacz film: "Jak wygląda zawał serca?"

spis treści

  W badaniu stwierdzono, że zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli ma największy wpływ na ryzyko zawału serca. Co gorsze nawet zwykłe przeziębienie zwiększa podatność na problemy z sercem nawet 13,5 razy.

  Naukowcy powiedzieli, że infekcje układu oddechowego mogą powodować atak serca, ponieważ często są przyczyną zakrzepów, a także zapalenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych.

  Infekcje dróg oddechowych mogą zwiększać ryzyko zawału serca
  Infekcje dróg oddechowych mogą zwiększać ryzyko zawału serca (Shutterstock)

  Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali 578 pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca w ciągu czterech dni. Pacjenci byli przypytywani na temat tego, czy mieli oni jakiekolwiek objawy infekcji układu oddechowego przed zdarzeniem.

  Uznano, że pacjent miał infekcje układu oddechowego, jeśli zgłaszał ból gardła, kaszel, gorączkę, ból zatok, objawy grypopodobne lub rozpoznano u niego zapalenia płuc lub oskrzeli. Zbadano także pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, w tym z przeziębieniem, zapaleniem gardła, nieżytem nosa i zapaleniem zatok.

  Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Internal Medicine Journal" wykazały, że 17 proc. pacjentów zgłosiło objawy infekcji układu oddechowego w ciągu 7 dni przed atakiem serca, a 21 proc. stwierdziło, że miało objawy opisane w ciągu 35 dni przed zawałem.

  7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
  7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

  Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby...

  zobacz galerię

  Na podstawie tych informacji obliczono, że infekcje układu oddechowego mogą zwiększyć ryzyko ataku serca nawet 17 razy.

  Autor badania prof. Geoffrey Tofler powiedział, że ich ustalenia potwierdzają to, co sugerowano w poprzednich badaniach, że infekcje układu oddechowego mogą działać jako czynnik wywołujący zawał serca. Dane wskazują, że zwiększone ryzyko zawału serca niekoniecznie wzrasta z początkiem infekcji, ale osiąga najwyższy poziom w ciągu pierwszych siedmiu dni i stopniowo maleje, ale pozostaje podwyższone przez jeden miesiąc od wyzdrowienia.

  Prawdopodobnie jest to związane ze zwiększoną krzepliwością krwi, stanem zapalnym i toksynami, które uszkadzają naczynia krwionośne oraz zaburza przepływ krwi. Oznacza to, że każda osoba, która przechodzi przez infekcje dróg oddechowych, jest zagrożona zawałem serca. Dlatego ważne jest, aby unikać tych chorób i nie ignorować pierwszych objawów, które mogą wskazywać na zawał serca.

  Jako profilaktykę naukowcy sugerują szczepionki przeciwko grypie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia infekcji, szczególnie u osób w grupie ryzyka zawału serca.

  PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

  Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

  Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  Badania zostały opublikowane po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu wykazali, że przyjmowanie ibuprofenu lub innych typowych środków przeciwbólowych przez tydzień zwiększa ryzyko zawału serca. Dane obejmowały niemal 450 tys. pacjentów i powiązały pięć rodzajów środków przeciwbólowych (ibuprofen, celekoksybem, diklofenakem, naproxenem i rofekoksybem) z problemami z sercem. Okazuje się, że najbardziej zagrożone są osoby, które przyjmują silne dawki leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza