Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Indometacyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Indometacyna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu indolilooctowego. Zalicza się ją do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ łagodzi objawy stanu zapalnego. Stosuje się ją przy dnie moczanowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz film: "Leki bez recepty a prowadzenie samochodu"

spis treści

1. Czym jest indometacyna?

Indometacyna pod względem chemicznym jest pochodną kwasu octowego, zawiera układ indolu. Substancja wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także hamujące agregację płytek krwi.

Substancja została wprowadzona na rynek farmaceutyczny w latach 60. ubiegłego wieku. Ponieważ z jej zażywaniem wiąże się wiele działań niepożądanych, ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa leków alternatywnych, jej stosowanie jest ograniczone.

2. Preparaty z indometacyną

Preparaty z indometacyną zaliczane są grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Na polskim rynku funkcjonuje kilka preparatów z indometacyną. Te mają formę tabletek, czopków doodbytniczych oraz środków do stosowania zewnętrznego: maści, aerozolu, kropli do oczu. To na przykład Elmetacin (aerozol), Indocollyre 0,1% (krople do oczu) czy Metindol retard (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).

3. Działanie indometacyny

Indometacyna znana jest głównie z właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Ponadto hamuje zlepianie (agregację) płytek krwi. Może być stosowana doustnie, powierzchniowo na skórę oraz w postaci kropli do oczu.

Po podaniu doustnym indometacyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie. Maksymalne stężenie we krwi uzyskuje się zwykle w ciągu 1–2 godzin po zażyciu, a czas działania substancji nie przekracza 4,5 godziny. Związek jest wydalany wraz z moczem i kałem. Warto pamiętać, że przenika przez barierę krew–mózg oraz łożysko. Z tego względu indometacyna nie jest zalecana ciężarnym oraz kobietom karmiącym piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Działanie indometacyny polega przede wszystkim na:

 • hamowaniu cyklooksygenazy indukowalnej zwanej też wzbudzoną, odpowiadającej za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia,
 • hamowaniu cyklooksygenazy konstytutywnej, odpowiadającej za syntezę prostaglandyn pełniących funkcje fizjologiczne.

4. Właściwości i wskazania do stosowania leku

Indometacyna, ze względu na profil bezpieczeństwa, jest lekiem drugiego wyboru. Wskazana jest do stosowania w leczeniu:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • dny moczanowej,
 • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
 • młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów,
 • choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa,
 • łuszczycowego zapalenia stawów,
 • nerwobóli, dyskopatii, dolegliwości związanych z przeciążeniami i urazami,
 • stanów zapalnych tkanek okołostawowych,
 • dolegliwości związanych z zabiegami ortopedycznymi,
 • w neonatologii do zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego u wcześniaków,
 • stanów zapalnych powstałych po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej, a także w zwalczaniu bólu pooperacyjnego.

Dawkowanie leków z indometacyną zależy od wskazania i stanu pacjenta. Zwykle doustnie u dorosłych stosuje się dawki 50–150 mg na dobę.

5. Przeciwwskazania do stosowania indometacyny

Indometacyny nie zaleca się dzieciom poniżej 14. roku życia, ciężarnym i kobietom karmiącym piersią, a także osobom, u których stwierdza się:

 • nadwrażliwość na indometacynę lub inne składniki preparatu,
 • ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca,
 • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • uszkodzenia skóry (dotyczy stosowania maści).

Osoby chorujące na astmę, padaczkę, niewydolność serca/wątroby/nerek, chorobę Parkinsona, osoby z zaburzeniami psychicznymi i seniorzy podczas stosowania leków z indometacyną powinni zachować szczególną ostrożność.

6. Skutki uboczne

Preparaty z indometacyną, tak jak i inne leki, mogą wywołać działania niepożądane. Najczęściej są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, zaparcia, wzdęcia, biegunka, bóle w nadbrzuszu, niestrawność czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Czasem dokuczają również zawroty i ciężkie czołowe bóle głowy, szumy uszne czy bezsenność. Sporadycznie pojawiają się objawy skórne. Indometacyna jest często źle tolerowana, dlatego jej stosowanie ogranicza się do krótkotrwałego podawania najmniejszych skutecznych dawek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza