Trwa ładowanie...

Implant nadzieją dla chorych na Parkinsona

Amerykańska Agencja ds. Leków zezwoliła na dopuszczenie do użytku implantu, który może pomóc zmniejszyć natężenie objawów towarzyszących chorobie Parkinsona. Dzięki urządzeniu wykonywanie czynności, takich jak choćby spożywanie posiłków czy zapinanie guzików, nie będzie dla chorych tak problematyczne, jak dotąd.

Zobacz film: "Czy można się uchronić przed chorobą Parkinsona?"

spis treści
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

1. Walcząc z codziennością

Choroba Parkinsona to jedno z najczęściej występujących schorzeń zwyrodnieniowych układu nerwowego, z którym zmaga się niemal 80 tysięcy polskich pacjentów. W jego przebiegu dochodzi do stopniowej utraty sprawności ruchowej, wskutek czego choremu ogromną trudność sprawia wykonywanie czynności wymagających precyzji.

Największą zachorowalność odnotowuje się w przypadku osób dojrzałych, które przekroczyły 50. rok życia, jednak ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za powstawanie schorzenia. Przypuszcza się, że znaczącą rolę odgrywają czynniki genetyczne, choć nie bez znaczenia pozostaje stres oksydacyjny czy neuroinfekcje. Jeżeli chodzi o terapię – stosowane jest głównie leczenie objawowe, które ma na celu zapewnienie choremu możliwości względnego panowania nad ruchami, na tak długo, jak jest to możliwe. Najnowsze osiągnięcie amerykańskich uczonych może wydłużyć ten proces.

2. Inteligentny mechanizm

Dzięki opracowanemu przez amerykańskich naukowców implantowi, osoby chore na Parkinsona będą miały szansę na samodzielne wykonywanie prostych czynności, które do tej pory sprawiały im ogromną trudność
Dzięki opracowanemu przez amerykańskich naukowców implantowi, osoby chore na Parkinsona będą miały szansę na samodzielne wykonywanie prostych czynności, które do tej pory sprawiały im ogromną trudność

Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzał wynalazek Anupama Pathaka, który stworzył łyżeczkę redukującą drżenie dłoni uniemożliwiające swobodne jedzenie. Urządzenie wzbudziło zainteresowanie przedstawicieli koncernu Google, znanego ze swojego zaangażowania w rozwój medycznej technologii. Naukowcy z St. Jude Medical w St. Paul poszli nieco dalej, projektując implant złożony z niewielkiego generatora impulsów elektrycznych, który zostaje wszczepiony pacjentowi pod skórą w okolicach klatki piersiowej. Urządzenie wysyła do umieszczonych w mózgu elektrod niewielkie impulsy elektryczne, dzięki czemu drżenie rąk jest blokowane. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania  mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania kliniczne, w których udział wzięło niemal 300 pacjentów.

Źródło: penyiscola.net

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Parkinson - definicja, przyczyny, objawy, leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza