Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Idealny rozmiar damskiego biustu wiąże się z wysokim poziomem estrogenów

Mężczyźni, podobnie jak dzieci, są zauroczeni damskimi piersiami. Dzieci widzą je jako źródło jedzenia, wsparcie i pielęgnację, zaś dorośli odbierają je jako cechę erotyczną. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze udowodnili, że idealny rozmiar biustu według mężczyzn napędzany jest tym samym motorem ewolucyjnym – płodnością.

1. Mężczyźni najbardziej cenią piersi o średnim rozmiarze

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Evolution & Human Behavior” wykazało, że mężczyźni wolą zgrabne, mniejsze piersi do tych ostatnio modnych, które są większe i potencjalnie bardziej seksowne.

Jest to zaskakujące, ponieważ wcześniejsze badania sugerują, że większy rozmiar biustu wskazuje wyższy poziom estrogenu i estradiolu, co oznacza, że obdarzone nimi kobiety są bardziej płodne.

Na przykład, w badaniu 2004 kobiety o stosunkowo wąskiej talii i dużych piersiach miały o 30 procent wyższy poziom estradiolu. Oznacza to, że jest około trzy razy bardziej prawdopodobne, że zajdą w ciążę. Oczywiście, mężczyzn podświadomie przyciągają kobiety, które są najbardziej płodne.

Jędrne piersi sugerują, że kobieta będzie dobrą matką dla przyszłych dzieci
Jędrne piersi sugerują, że kobieta będzie dobrą matką dla przyszłych dzieci (Shutterstock)

"To uzasadnione biologicznie i kulturowo, że mężczyźni wolą morfologię piersi wskazującą zarówno wysoki potencjał i dużą płodność" - napisali naukowcy w artykule.

W badaniu wzięło udział w sumie 267 mężczyzn z czterech różnych krajów, w tym Brazylii, Kamerunu, Republiki Czeskiej i Namibii. Byli oni pytani o ich preferencje względem wyglądu piersi. Pokazano im dwa zestawy obrazów, przedstawiających piersi o różnej wielkości i jędrności.

Wyniki wykazały, że indywidualne preferencje dotyczące wielkości piersi są zróżnicowane, ale większość uczestników preferowało średnie, a następnie duże piersi, a na końcu małe piersi. Jednak, gdy chodzi o jędrność, mężczyźni z wszystkich czterech krajów silnie preferowane tę cechę.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

Dlatego, morfologia piersi, a nie rozmiar, może pokazać mężczyźnie, czy kobieta jest szczególnie płodna.

Naukowcy wyjaśniają, że kształt i wielkość piersi kobiet są tak unikalne wśród naczelnych z powodu stałych złogów tłuszczu. Teoretycznie różna ich budowa "powstała jako bezpośredni skutek męskiego doboru płciowego. Innymi słowy, wielkość i kształt piersi miał służyć jako wskaźnik potencjalnej płodności” - piszą naukowcy.

Preferencja dla zgrabnych i większych piersi jest powiązana z tym, że z wiekiem piersi wiotczeją. Oznacza to kształt piersi może również służyć jako wskaźnik "resztkowej płodności" lub menopauzy. Utrata dziarskości i płodności może być tym, co podświadomie napędza ludzi do preferowania średnich, jędrnych piersi zamiast większego biustu.

Zobacz także

2. Mężczyźni są wzrokowcami

Mężczyźni polegają na cechach, które mogą ocenić wzrokiem podczas wyboru kobiety, która byłaby najzdrowszą, najsilniejszą matką dla swojego dziecka. To rzuca światło na ewolucyjne wyjaśnienie, dlaczego mężczyźni kochają piersi – pozwalają one jedynie za pomocą oceny wizualnej ocenić, czy kobieta jest młoda, zdrowa i płodna.

Większy nie zawsze znaczy lepszy, ale duży rozmiar jest pojęciem względnym. Naukowcy dążą do odkrycia relacji pomiędzy wielkością i zdrowiem. Piersi mogą służyć jako dobry wskaźnik płodności, ale co dokładnie jędrność mówi o zdrowiu kobiety, czeka jeszcze na odkrycie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza