Trwa ładowanie...

Ibum - charakterystyka, rodzaje, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ibum jest lekiem, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibum jest także lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ibum jest dostępny bez recepty.

spis treści

1. Charakterystyka leku Ibum

Substancją czynną leku Ibum jest ibuprofen. Ibum występuje w dwóch dawkach: Ibum 200 mg ibuprofenu oraz Ibum 400 mg ibuprofenu. Pozostałe składniki Ibum to: makrogol 400, wodorotlenek potasu, żelatyna, sorbitol, woda oczyszczona oraz żółcień chinolinowa E 104, błękit patentowy E 131.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Tabletki Ibum mają postać żelowych kapsułek z substancją płynną. Lek Ibum jest stosowany u pacjentów powyżej 12 roku życia.

Producent leku Ibum ma szerok gamę leków przeciwbólowych.

2. Rodzaje leku Ibum

Rodzaje Ibum dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia:

 • Ibum - 200 mg ibuprofenu (małe kapsułki)
 • Ibum Express - 400 mg ibuprofenu (małe kapsułki)
 • Ibum Forte - 400 mg ibuprofenu (duże kapsułki)
 • Żel Ibum - 50 mg ibuprofenu i 30 mg Lewomentol
 • Ibum zatoki - 200 mg i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny (tabletki powlekane)
 • Ibum zatoki max - 400 mg ibuprofenu i 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny (tabletki powlekane)

Ibum dla dzieci

 • Ibum Forte zawiesina (malinowa, bananowa, truskawkowa) – 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu
 • Ibum zawiesina bananowa - 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg ibuprofenu
 • Ibum czopki dla dzieci od 3 miesiąca życia- 60 mg ibuprofenu
 • Ibum czopki dla dzieci od 2 lat – 125 mg ibuprofenu.
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

3. Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia w dawce początkowej powinni przyjmować 200-400 mg (1-2 kapsułki) Ibum, co 4-6 godzin.

Maksymalna dawka Ibum to 1200 mg (6 kapsułek) na dobę. Nie zaleca się stosowanie większej dawki leku Ibum. Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się przyjmować Ibum powyżej 3 dni.

Cena Ibum zależy od dawki i ilości tabletek znajdujących się w opakowaniu. Najmniejsze opakowanie Ibum, które zawiera 10 tabletek kosztuje ok. 7 zł. 60 kapsułek Ibum o zawartości 200 mg ibuprofenu kosztuje ok. 20 zł.

4. Kiedy można stosować

Wskazania do stosowania Ibum to różnego rodzaju dolegliwości bólowe o nasileniu słabym do umiarkowanego (ból głowy], ból zęba, bóle mięśni, bóle po urazach, nerwobóle). Preparat Ibum stosuje się także przy bolesnym miesiączkowaniu i stanach gorączkowych.

5. Przeciwwskazania do zażywania leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Ibum to: nadwrażliwość na ibuprofen bądź inny składnik leku, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, niewydolność serca, skaza krwotoczna, trzeci trymestr ciąży Leku Ibum nie powinni przyjmować pacjenci, u których trwa kuracja kwasem acetylosalicylowym, lub innymi lekami stosowanymi na objawy alergii] w postaci kataru, pokrzywki albo astmy oskrzelowej. Ibum nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Zobacz także:

6. Skutki uboczne leku Ibum

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Ibum to: ból głowy, niestrawność, ból brzucha, nudności i wymioty, pokrzywka, świąd, biegunka, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy i drażliwość.

Skutki uboczne przy stosowaniu leku Ibum to także: smoliste stolce, krwiste wymioty, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroba Cohna. Niezwykle rzadkim skutkiem ubocznym stosowania Ibum może być depresja i reakcje psychotyczne

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza