Trwa ładowanie...

Hormon uwalniany podczas ćwiczeń pozwala na zachowanie smukłej sylwetki

Jeśli brakuje ci motywacji do wykonywania ćwiczeń tej jesieni, badania przeprowadzone przez naukowców w University of Florida mogą zainspirować cię do tego, aby szybko się zmobilizować. Według nowego badania, podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych, uwalniany jest hormon, który nie tylko pomaga organizmowi zrzucać tkankę tłuszczową, ale także zapobiega jej powstawaniu.

Kolejny dowód na to, jak aktywność ruchowa pomaga redukować tkankę tłuszczową
Kolejny dowód na to, jak aktywność ruchowa pomaga redukować tkankę tłuszczową (123RF)

Profesor biologii komórkowej i zespół z Harvard Medical School odkryli hormon "irisin". Jest to naturalny hormon z komórek mięśniowych, który odpowiada za działanie prozdrowotne ćwiczeń i można go zastosować do leczenia cukrzycy, otyłości i raka.

Poprzednie badanie przeprowadzone przez zespół Harvard wykazało, że poziom hormonu irisin wzrasta poprzez ćwiczenia, aktywując geny, które przekształcają biały tłuszcz w brunatną tkankę tłuszczową – tzw. "dobry" tłuszcz.

Dr Li-Jun Yang, profesor hematopatologii z Uniwersytetu na Florydzie zapoczątkował oraz zajął się koordynacją  nowych badań. Celem ich jest lepsze zrozumienie roli irisin oraz wykazanie, w jaki sposób hormon pomaga przekonwertować białe ciałka tłuszczowe na brązowe komórki tłuszczowe.

Wyniki badań, opublikowane w "American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism", potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, które mogą budzić interesujące możliwości wykorzystania hormonu irisin do leczenia osób z otyłością i cukrzycą typu 2.

Irisin działa poprzez mechanizm, który zwiększa aktywność genów i białek, które są niezbędne do przetwarzania białych komórek tłuszczowych. Naukowcy odkryli również, że irisin odgrywa istotną rolę w spalaniu tłuszczu poprzez znaczne zwiększenie ilości energii zużywanej przez brązowe komórki tłuszczowe.

Dr Yang i zespół przeprowadził badania, zbierając komórki tłuszczowe 28 uczestników, którzy przeszli operację zmniejszenia piersi. "Użyliśmy kultur tkankowych ludzkiego tłuszczu, aby udowodnić, że irisin ma pozytywny wpływ na przetwarzanie białego tłuszczu w brunatną tkankę tłuszczową i zwiększa zdolność do spalania tłuszczu w organizmie" - mówi dr Yang.

ZOBACZ TAKŻE

1. Tworzenie komórek tłuszczu znacznie ograniczone przez hormon irisin

Po analizie próbek tkanki tłuszczowej, dr Yang i współpracownicy stwierdzili, że irisin hamuje tworzenie się tkanki tłuszczowej, redukując liczbę dojrzałych komórek tłuszczowych o 20-60 procent, w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy twierdzą, że irisin zmniejsza odkładanie się tłuszczu.

Więcej niż dwie trzecie dorosłych w regionie Stanów Zjednoczonych cierpi na nadwagę lub otyłość. Nie ma jednej skutecznej metody leczącej nadmierną masę ciała, jednak ćwiczenia w połączeniu z terapią behawioralną i dietą mogą wspomóc proces odchudzania. Świadomość, że organizm wytwarza niewielkie ilości tłuszczu dzięki uwalnianiu hormonu irisin wzmacnia znaczenie regularnych ćwiczeń.

Badanie to przyczynia się do wzrostu świadomości na temat korzyści zdrowotnych omawianego hormonu. Poprzednie badania przeprowadzone przez grupę dr Yanga udowodniły, że irisin poprawia pracę serca poprzez zwiększenie stężenia wapnia, które są istotne dla prawidłowych skurczów serca. Wykazali oni również, że hormon zmniejsza tworzenie się płytki nazębnej oraz zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Kolejne badania zespołu będą dotyczyły działania hormonu irisin wobec tłuszczu w jamie brzuszcznej, co związane jest z insulinoopornością i wysokim poziomem lipidów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza