Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Hirudoid – skład, stosowanie, wskazania i przeciwwskazania

Hirudoid to preparat dostępny w postaci żelu i maści. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego w leczeniu zapalenia żył powierzchownych oraz tępych urazów z krwiakami lub bez. Jego składnikiem aktywnym jest organo-heparynoid wykazujący miejscowe działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Na czym polega działanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest Hirudoid?

Hirudoid to lek przeciwzakrzepowy w postaci żelu i maści, przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Zawiera organo-heparynoid - polisiarczan mukopolisacharydowy (Mucopolisaccharidum polisulphatum), który ma działanie przeciwzakrzepowe, przeciwtrombinowe i przeciwzapalne, przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych oraz wpływa na regenerację tkanki łącznej.

Dzięki obecności substancji czynnej preparat zapobiega tworzeniu się zakrzepów powierzchownych, stymuluje ich wchłanianie, wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków i obrzęków.

Wskazaniem do stosowania leku Hirudoid są:

  • tępe urazy z krwiakami lub bez nich,
  • zapalenia żył powierzchniowych, których nie można leczyć opatrunkiem uciskowym,
  • stany zapalne żylaków,
  • zakrzepica żył powierzchownych po wlewach oraz iniekcjach dożylnych.

Żel i maść Hirudoid można kupić w aptece bez recepty. Cena opakowania 40 g zwykle nie przekracza 20 zł, zaś tubki 100-gramowej kosztuje ponad 30 zł.

2. Skład i działanie preparatu Hirudoid

Jeden gram leku Hirudoid zawiera 3 mg polisiarczanu mukopolisacharydowego (co odpowiada aktywności 250 j. ustalonych na podstawie oznaczenia APTT).

Pozostałe składniki maści to glicerol 85%, 4-hydroksybenzoesan propylu, kwas stearynowy, podłoże maściowe z alkoholami lanoliny, alkohol cetosterylowy emulgujący, alkohol mirystylowy, alkohol izopropylowy, potasu wodorotlenek, tymol, woda oczyszczona.

Substancje pomocnicze obecne w żelu to: sodu wodorotlenek, glikol propylenowy, karbomery, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona. Po miejscowym zastosowaniu preparatu substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry, wywierając działanie lecznicze.

Zobacz także:

3. Jak stosować Hirudoid?

Hirudoid jest preparatem do stosowania miejscowego. Aplikuje się go na nieuszkodzoną skórę. Maść lub żel należy nakładać na zmienione miejsca od 2 do 3 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby.

Po zastosowaniu preparatu na zmieniony chorobowo obszar należy delikatnie wmasować go w skórę. Żelu nie należy stosować pod opatrunkiem, choć maść może być potraktowana jako opatrunek z maści.

Hirudoid można stosować do fonoforezy (zabieg polega na wprowadzeniu do ciała leku za pomocą ultradźwięków) i jonoforezy (polega na wprowadzaniu do tkanki związków chemicznych o działaniu leczniczym za pomocą prądu stałego). W przypadku jonoforezy preparat podawany jest pod katodę.

Czas stosowania preparatu Hirudoid żel lub maść określa lekarz, zależy on od rodzaju i przebiegu choroby. Zwykle w przypadku zapalenia żył powierzchniowych leczenie trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni, a w przypadku tępych urazów do 10 dni.

4. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Kiedy nie stosować tego preparatu? Przeciwwskazaniem do stosowania maści bądź żelu Hirudoid jest nadwrażliwość na mukopolisacharydowy polisiarczan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Nie wolno nakładać preparatu na otwarte rany i uszkodzoną skórę. Zawsze trzeba unikać kontaktu z błonami śluzowymi i oczami. Po zastosowaniu żelu trzeba umyć ręce.

Hirudoid, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Te nie pojawiają się u wszystkich pacjentów, obserwuje się je bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób).

To miejscowe reakcje nadwrażliwości (przemijające zaczerwienienie skóry) oraz reakcje alergiczne (w związku z obecnością 4-hydroksybenzoesany metylu i propylu). Alkohol cetostearylowy i alkohol mirystylowy mogą powodować podrażnienie skóry. Niepokojące zaczerwienienie skóry zazwyczaj ustępuje szybko po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego.

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, zawsze w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed zastosowaniem trzeba poinformować lekarza o lekach, zarówno stosowanych przez pacjenta obecnie, jak i ostatnio oraz o tych, które pacjent zamierza stosować.

Lek można stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, niemniej jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza