Trwa ładowanie...

Hipoglikemia – przyczyny, objawy, kuracja

Hipoglikemia objawia się stopniowo razem z niskim poziomem cukru we krwi. Na początku mogą pojawić się objawy przepowiadające hipoglikemii. Natomiast w miarę, gdy cukier będzie się nadal obniżał, hipoglikemia będzie się nasilała. Hipoglikemia zwana jest także niedocukrzeniem i może doprowadzić nawet do śpiączki.

Hipoglikemia tak naprawdę oznacza niski poziom cukru we krwi – poniżej 70mg/dl. Jednak najczęściej hipoglikemia ujawnia się przy zacznie niższych parametrach. Hipoglikemia jest diagnozowana u pacjentów, u których występuje cukrzyca typu 1 rzadziej typu 2. Jednak hipoglikemia może pojawić się u osób, które nie są chore na cukrzycę.

spis treści

Zobacz film: "Jak pomóc w przypadku napdadu hipoglikemii?"

1. Przyczyny hipoglikemii

Hipoglikemia może się pojawić w momencie podania choremu za dużej dawki insuliny. Wyniki pokazują, że wywoływana jest ona częściej przy podawaniu leków starej generacji, natomiast nowe leki obniżają cukier tylko w momencie, kiedy jest za wysoki. Inna przyczyna hipoglikemii to bład dietetyczny - przykładowo posiłek może zostać pominięty, albo przerwa pomiędzy posiłkami jest zbyt długa. Na nagły spadek poziomu cukru we krwi może mieć wpływ wysiłek fizyczny.

Hipoglikemia może się też uaktywnić po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. U osób, u których nie jest stwierdzona cukrzyca typu 1 czy cukrzyca typu 2, hipoglikemia może się pojawić w wyniku długotrwałego napięcia nerwowego czy stresu. Ponieważ te dwa czynniki stymulują nadnercza do ciągłej produkcji hormonu adrenaliny, a ta z kolei hamuje trzustkę przed produkowaniem zbyt dużej ilości insuliny. Przy ciągłym stresie może dojść do sytuacji, kiedy nadnercza będą przeciążone. Skutkiem tego będzie niedobór adrenaliny.

Zaskakujące objawy cukrzycy
Zaskakujące objawy cukrzycy [5 zdjęć]

Nie każdy przypadek cukrzycy typu 2 objawia się oczywistymi symptomami – wzmożonym pragnieniem, częstymi

zobacz galerię

Hipoglikemia może być efektem wielu chorób przykładowo ostrej niewydolności wątroby, niewydolności nerek, a nawet raka trzustki.

Niedocukrzenie może także sugerować niewydolność kory nadnerczy, przykładowo w chorobie Addisona. Hipoglikemia może być też skutkiem niedoczynności tarczycy, niewydolności przysadki mózgowej.

2. Objawy hipoglikemii

Zdarza się, że objawy hipoglikemii pojawiają się z opóźnieniem, a czasem choroba jest bezobjawowa. Taki stan jest nazywany przez specjalistów jako nieświadomość hipoglikemii. Bardzo często jest to zauważalne u osób cierpiących na cukrzycę lub tych, u których epizody niedocukrzenia zdarzają się bardzo często.

Hipoglikemia objawia się etapami wraz ze wzrostem stężenia cukru we krwi. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja w pierwszej fazie ataku. Do pierwszych objawów hipoglikemii należy:

 • kołatanie serca,
 • strach i lęk,
 • drażliwość,
 • osłabienie,
 • silne uczucie głodu,
 • nadmierne pocenie się,
 • umiarkowany wzrost ciśnienia,
 • rozszerzone źrenice.

W każdym przypadku hipoglikemia objawia się nadmierną sennością.

To też warto wiedzieć

3. Pomoc przy hipoglikemii

Pomoc przy hipoglikemii powinna pojawić się jak najszybciej. Jeśli choremu nie zostanie ona udzielona, może dojść do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci osoby chorej. Dlatego tak ważne jest, aby osoba cierpiąca na cukrzycę miała zawsze przy sobie notkę, że może być mu potrzebna natychmiastowa pomoc w razie spadku cukru we krwi, czyli ataku hipoglikemii, i jak ta pomoc powinna wyglądać. Dostępne są specjalne opaski, na których znajduje się napis "Jestem cukrzykiem".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Choroby trzustki
Hipoglikemia – przyczyny, objawy, kuracja
Hipoglikemia – przyczyny, objawy, kuracja
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza