Trwa ładowanie...

Hiperwentylacja – przyczyny, pierwsza pomoc

Hiperwentylacja jest stanem, w którym pacjent zaczyna oddychać szybko, głęboko i intensywnie. Najczęściej hiperwentylacja pojawia się przy ataku paniki. Dlatego też schorzenie to dopada głównie osoby mające problemy na tle nerwowym. W innym kontekście – hiperwentylacja może być oznaką chorób związanych z takimi organami, jak płuca.

Zobacz film: "Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc"

spis treści

1. Przyczyny hiperwentylacji

Tak, jak wspomniano we wstępie hiperwentylacja to konieczność szybiego oddychania. Proces ten wymaga głębszego oddechu. Mniej więcej bierze więcej niż 20 oddechów na minutę. Jednocześnie wydycha dużo tlenu. Jakie zjawiska fizyczne zachodzą w organizmie podczas hiperwentylacji? Dochodzi przede wszystkim do obniżenia poziomu dwutlenku węgla we krwi, czyli do hipokapni. W tym czasie organizm nie jest w stanie uzupełnić braków tlenku węgla podczas wdechu. Przez to dochodzi do zwiększenia pH we krwi. Układ biologiczny ulega niedotlenieniu. Może powstać błędne koło – człowiek zaczyna jeszcze bardziej przyspieszać oddech i tym samym zużywa jeszcze większe ilości tlenku węgla.

Przyczyn hiperwentylacji może być wiele. Dochodzi do niej na tle zaburzeń psychofizycznych. Hiperwentylacja może przypominać atak paniki. Dlatego też zdarza się najczęściej nerwicowcom. Do omawianego procesu może również dojść w wyniku odczuwania dużych dawek stresu. Jeżeli stres jest długotrwały, wówczas organizm ludzki może odreagować właśnie hiperwentylacją.

Hiperwentylacja towarzyszy atakom paniki
Hiperwentylacja towarzyszy atakom paniki

Stan ten aktywuje się także na dużych wysokościach, bywa wywołany ciężką pracą, zatruciem, urazami fizycznymi. Przedawkowanie aspiryny czasami kończy się przyspieszonym i głębokim oddechem. Inna przyczyna związana z takim procesem, jak hiperwentylacja to choroby płuc, do których zaliczymy między innymi astmę, zakażenia, zawał lub zatorowość płucna.

Hiperwentylacja pojawia się również przy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego lub przy chorobie lokomocyjnej. Hiperwentylacja występuje w dwóch postaciach: Ostra hiperwentylacja – pojawia się nagle, wywołana najczęściej przez silny stres lub lęk. Przewlekła hiperwentylacja – jest wynikiem nieprawidłowego trybu życia. Towarzyszy astmie, rozedmie płuc lub rakowi płuc itp.

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?
Co oddech mówi na temat twojego zdrowia? [5 zdjęć]

Przyczyną nieświeżego oddechu, fachowo określanego jako halitoza, jest zazwyczaj niedostateczna higiena

zobacz galerię

2. Pierwsza pomoc podczas ataku

Kiedy pojawia się hiperwentylacja, niezmiernie istotna jest pierwsza pomoc. Jak należy zareagować na jej atak? Po pierwsze musimy postarać się uspokoić chorego. Bywa to trudne przy napadach lękowych lub panice. Należy poinstruować osobę doznającą ataku, aby zaczęła spokojnie wdychać i wydychać powietrze przy zamkniętych ustach. Chory może zacząć oddychać razem z nami.

To też warto wiedzieć

Można również zaproponować oddychanie przez papierową torbę. Tę metodą zwiększa się stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu. Zbyt małe stężenie dwutlenku węgla może stać się bezpośrednią przyczyną utraty przytomności. Najczęściej nie musimy wzywać karetki. Ważne jest jednak ustalenie prawdziwych przyczyn hiperwentylacji. Chory powinien zgłosić się na wizytę lekarską i kontrolę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza