Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Hemoroidy w ciąży - objawy, zapobieganie, leczenie

Hemoroidy w ciąży to częsty problem kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza będących w trzecim trymestrze. Mianem hemoroidów lub żylaków odbytu określa się splot naczyń krwionośnych znajdujący się w śluzówce odbytnicy, który uszczelnia ją za pomocą zewnętrznego i wewnętrznego zwieracza odbytu. Gdy w wyniku zatrzymania krwi w splocie dochodzi do powstania guzkowatych wypukłości w obrębie błony śluzowej, mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"

spis treści

1. Objawy hemoroidów w ciąży

Hemoroidy w ciąży wywołują swędzenie i uczucie dyskomfortu lub ból okolic odbytu podczas wypróżniania. U niektórych osób choroba hemoroidalna objawia się również krwawieniem z odbytu podczas defekacji.

Powszechne występowanie hemoroidów w ciąży to wynik wrodzonych predyspozycji oraz nacisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne miednicy oraz na żyłę główną dolną, czyli dużą żyłę znajdującą się po prawej stronie ciała, do której trafia krew z kończyn dolnych. Spowolnienie przepływu krwi z dolnych partii ciała zwiększa nacisk na żyły biegnące poniżej macicy i powoduje ich rozszerzenie oraz obrzęk.

Podatność ciężarnych kobiet na rozwój choroby hemoroidalnej może zwiększać się także w związku z uciążliwymi zaparciami lub wzrostem stężenia progesteronu w okresie ciąży (hormon oddziałuje na stan napięcia żył, zwiększając ryzyko wystąpienia ich obrzęku).

Hemoroidy to poważna choroba cywilizacyjna. Oto skuteczny preparat na ich leczenie, który działa już po kilku minutach
Hemoroidy to poważna choroba cywilizacyjna. Oto skuteczny preparat na ich leczenie, który działa już po kilku minutach [3 zdjęcia]

Hemoroidy to jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości z jakimi boryka się mnóstwo ludzi. Powstają one

zobacz galerię

2. Prawdopodobieństwo choroby hemoroidalnej

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby hemoroidalnej jest większe u kobiet spodziewających się dziecka, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są skazane na tę przypadłość. Dzięki systematycznym działaniom profilaktycznym ryzyko rozwoju hemoroidów w ciąży można bowiem wyraźnie zmniejszyć.

Od czego zacząć, aby uniknąć hemoroidów w ciąży? Jeśli jesteś w ciąży i chcesz uniknąć choroby hemoroidalnej, zadbaj o profilaktykę zaparć – spożywaj produkty bogate w błonnik (owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe).

Pij dużo wody (nawet 2-3 litry dziennie) i regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne (energiczny spacer wystarczy do uzyskania pożądanego efektu).

Gdy masz potrzebę wypróżnienia, podczas defekacji nie napinaj mięśni odbytu, by nie dopuścić do nadmiernego ucisku odbytnicy. Unikaj długotrwałego siedzenia lub stania.

Zobacz także:

Codziennie wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla, aby poprawić krążenie w okolicy odbytu i wzmocnić mięśnie, które go otaczają. Pamiętaj, że ćwicząc mięśnie dna miednicy, wzmacniasz także mięśnie wokół pochwy i cewki moczowej, dzięki czemu łatwiej będzie ci wrócić do formy po porodzie.

Dbaj o higienę okolic intymnych i unikaj bielizny ze sztucznych tworzyw – naturalne tkaniny są bardziej przyjazne dla skóry.

3. Leczenie hemoroidów w ciąży

Jeśli mimo prowadzonych działań profilaktycznych pojawiły się  do rozwoju hemoroidy w ciąży, należy postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak czopki lub maść. Są to nowoczesne preparaty o szerokim spektrum działania, które łagodzą pieczenie, świąd i ból odbytu, a także chronią przed nawrotami hemoroidów w ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza