Trwa ładowanie...

Hemoroidy po porodzie – objawy, przyczyny, leczenie

Hemoroidy po porodzie mogą pojawić się na skutek silnego parcia podczas porodu. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze znajdujące się w błonie podśluzowej odbytu. Jakie są objawy hemoroidów? Jakie są najczęstsze przyczyny hemoroidów? Jak wygląda leczenie hemoroidów? Czy hemoroidy są groźne w ciąży?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Hemoroidy po porodzie

Pierwszymi objawami hemoroidów po porodzie jest świąd w okolicach odbytu. Lekceważenie tego objawu sprawia, że hemoroidy po porodzie są później rozpoznane. Kolejnym objawem hemoroidów po porodzie jest uszkodzenie śluzówki, sączenie się wydzieliny i uszkodzenie skóry. Sącząca się wydzielina może sprzyjać stanom zapalnym i alergicznym.

Powiększone guzki hemoroidów, które wciąż bagatelizujemy, mogą dawać wrażenie niepełnego wypróżnienia. W efekcie podczas wizyty w toalecie dążymy do silniejszego parcia. Zwiększony nacisk utrudnia odpływ żylny, a to prowadzi do powiększenia się hemoroidów. Innym objawem może być krew z odbytu. Guzki hemoroidów mogą wypaść i niezbędne jest, aby umieścić je z powrotem w odbycie. Guzki na zewnątrz odbytu mogą prowadzić do obrzęku i zakrzepicy. Ból objawia się przy hemoroidach jedynie w powikłaniach zakrzepowych i zapalnych.

Hemoroidy po porodzie mogą pojawić się na skutek silnego parcia podczas porodu.
Hemoroidy po porodzie mogą pojawić się na skutek silnego parcia podczas porodu.

2. Przyczyny hemoroidów po porodzie

Za hemoroidy po porodzie odpowiada mniejsza aktywność fizyczna, która przyczynia się do zaburzenia w układzie żylnym. Hemoroidy po porodzie mogą się również pojawić za sprawą niewłaściwej diety. Jeżeli nie uwzględniamy w codziennym jadłospisie odpowiedniej ilości błonnika, nie pijemy dużej ilości płynów, to w efekcie doprowadzamy do zaparć. Jelita muszą wówczas więcej pracować, a podczas wypróżniania rozciąga się błona śluzowa okolic odbytu.

Jak możemy zapobiegać hemoroidom?
Jak możemy zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to dolegliwość, której można zapobiegać. Objawiają się one krwawieniem,...

zobacz galerię

Hemoroidów można się również nabawić w czasie ciąży. Sprzyjają temu zmiany hormonalne, jak również ucisk na układ żylny spowodowany rosnącym płodem. Ucisk utrudnia odpływ krwi i prowadzi do niewłaściwej pracy jelit. Niekiedy silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Przyczyną hemoroidów po porodzie może być również zwiększona waga – hemoroidy dotykają częściej osoby otyłe.

3. Leczenie hemoroidów

Niekiedy hemoroidy po porodzie mogą same ulec zmniejszeniu. Nie wymagają wówczas specjalnego leczenia. Na każdym etapie rozwoju hemoroidów należy przestrzegać właściwej diety. Istotne jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, a także pić około 3l płynów dziennie. Osoby cierpiące na hemoroidy powinny ograniczyć spożywanie czekolady, orzechów, picia herbaty, alkoholu i produktów powodujących wzdęcia, a także ostrych przypraw.

Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?
Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?

Żylaki odbytu to struktury naczyniowe w kanale odbytu, które pod wpływem czynników fizycznych ulegają...

zobacz galerię

Pierwsze objawy hemoroidów po porodzie powinny być sygnałem do kontroli u lekarza. Szczególnie niezbędna jest konsultacja w przypadku krwawienia z odbytu. Objaw ten może świadczyć nie tylko o hemoroidach, ale również o raku odbytu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza