Trwa ładowanie...

Hematokryt poniżej normy – charakterystyka, badanie, odczytanie wyniku

Zbadanie hematokrytu daje nam wiedzę o elementach morfologicznych w stosunku do krwi jako takiej w naszym organizmie. Jest wartościowy głównie dlatego, że daje nam rzetelną informację o stanie erytrocytów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

spis treści

1. Hematokryt poniżej normy

Dzięki zbadaniu hematokrytu, czyli tego, jak ma się liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów do całej krwi. Wynik podawany jest w procentach. W zależności od tego, czy hematokryt jest poniżej normy czy powyżej stwierdza się inne schorzenia.

Należy również poczynić taką uwagę, że owe krwinki czerwone odgrywają istotą rolę w organizmie, bowiem przyczyniają się do prawidłowej pracy organizmu – dotleniają tkanki. Zatem hematokryt poniżej normy może zwiastować chorobę.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś...

zobacz galerię

2. Badanie poziomu hematokrytu

Badanie, czy hematokryt poniżej normy dotyczy naszego organizmu należy wykonać wtedy, kiedy czujemy osłabienie organizmu, zbyt szybko się męczymy lub przechodzimy infekcję. Zalecane jest także kobietom, które borykają się ze zbyt obfitymi miesiączkami – w tej sytuacji istnienie ryzyko, że hematokryt spadnie poniżej normy. Zaleca się także monitorowanie zdrowia pod tym kątem, kiedy zauważamy zmiany w organizmie – rozdwajają się paznokcie i włosy, skóra jest nazbyt blada, a także czujemy kołatanie serca.

Warto podkreślić, że badanie hematokrytu wykonuje się jako rutynowe. Przy każdorazowym bilansie zdrowia można monitorować, czy hematokryt poniżej normy nie jest powodem różnych dolegliwości.

Hematokryt poniżej normy może objawiać się osłabieniem organizmu.
Hematokryt poniżej normy może objawiać się osłabieniem organizmu.

3. Jak odczytywać wynik hematokrytu

Prawidłowe proporcje hematytu w organizmie określa się na maksymalnie czterdzieści pięć dla kobiet i pięćdziesiąt cztery dla mężczyzn. Warto wczytać się w wyniki badań, ponieważ każde laboratorium może mieć przyjętą inną metodę badania – wówczas należy się kierować normami podanymi na marginesie.

Hematokryt poniżej normy może zwiastować różne schorzenia. Po pierwsze anemię, czyli niedokrwistość, ale także te o podłożu immunologicznym, która jest wynikiem chorób przewlekłych, czy błędną budowę hemoglobiny. Jest ona powodowana głównie brakiem w organizmie takich substancji jak magnez czy kwas foliowy.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie...

zobacz galerię

Po drugie – może być przyczyną zaburzeń w obrębie szpiku kostnego, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Po trzecie hematokryt poniżej normy może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego i zaburzać pracę nerek. Skutkować może to nieodpowiednie wydzielanie erytroipiny, a to przecież ona w dużej mierze odpowiada za powstawanie czerwonych krwinek organizmie.

Hematokryt poniżej normy może pojawić się podczas badań krwi kobiet ciężarnych. Często pojawia się u osób, które cierpią na występowanie krwotoków, a także u tych, którzy przeciążają organizm.

Następny artykuł: Interpretacje badań OB, CRP, fibrynogenu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.