Przejdź na WP

Hematokryt - badanie, wyniki

Hematokryt jest jednym z parametrów ocenianych w standardowym badaniu krwi. W typowym wydruku badania krwi oznaczany jest skrótowo jako Ht lub HCT. Dostarcza on informacji, jaki procent krwi stanowią elementy morfotyczne, konkretnie erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne z krwi, które polega na ilościowym i jakościowym ocenieniu elementów strukturalnych krwi. Hematokryt pozwala określić stan zdrowia badanego, poprzez wykrycie potencjalnych procesów chorobowych zachodzących w organizmie.

Zobacz film: "Badania krwi - hematokryt"

spis treści

1. Hematokryt - badanie

Hematokryt stanowi stosunek objętościowy skoagulowanych erytrocytów do objętości całej krwi, wyrażany w procentach bądź ułamkach. Klasyczny sposób oznaczenia wskaźnika hematokrytowego to metoda mikroskopowa lub mikrohematokrytowa, polegająca na kontrolowanym wirowaniu krwi w skalibrowanej kapilarze. Aby zbadać poziom hematokrytu pobierana jest próbka krwi z żyły łokciowej lub opuszki palca, natomiast z pięty u noworodków.

Badanie poziomu hematokrytu polega na zmierzeniu względnej zawartości krwinek czerwonych we krwi. Hematokryt wyrażony jest jako proc. frakcji komórkowej krwi. Jeżeli np. zawartość hematokrytu wynosi 30 proc., oznacza to, że na 100 ml krwi przypada 30 ml krwinek czerwonych.

Hematokryt pozwala określić jaki procent stanowią krwinki czerwone w całej objętości krwi
Hematokryt pozwala określić jaki procent stanowią krwinki czerwone w całej objętości krwi (Shutterstock)

2. Hematokryt - wyniki

Wartość hematokrytu zależy od ilości krwinek czerwonych i ilości osocza krwi. Hematokryt ulega także zmianie, gdy następuje zmiana objętości. Przy zmniejszeniu objętości erytrocytów zmniejsza się wartość hematokrytu, analogicznie dzieje się przy zwiększeniu objętości krwinek czerwonych.

Normy hematokrytu zależą od wieku i płci i wynoszą odpowiednio:

  • noworodki: 48 - 69 proc.;
  • 6 - 12 r.ż.: 35 - 45 proc.;
  • 13 - 18 r.ż. (dziewczynki): 36 - 46 proc.;
  • 13 - 18 r.ż. (chłopcy): 37 - 49 proc.;
  • dorośli – kobiety: 36 - 46 proc.;
  • dorośli – mężczyźni: 41 - 53 proc.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2.1. Hematokryt - wysoki wynik

Wzrost poziomu hematokrytu może być spowodowany przez:

Osoby zamieszkałe w górach mają fizjologicznie podwyższony hematokryt. Związane jest to z mniejszą zawartością tlenu wraz ze wzrostem wysokości.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.2. Hematokryt - niski wynik

Spadek poziomu hematokrytu może być spowodowany przez zmniejszenie liczby krwinek czerwonych w wyniku ostrego krwawienia. Hematokryt niski może się również pojawić w wyniku niedokrwistości z niedoboru żelaza czy innego rodzaju niedokrwistości.

Hematokryt poniżej normy jest to często wynik niedoborów witamin i soli mineralnych. Niski hematokryt to również konsekwencja marskości wątroby, chorób szpiku kostnego (choroba popromienna, guzy, fibroza) i chorób nowotworowych. Przewodnienie może również sprawić, że wynik morfologii pokaże hematokryt poniżej normy.

Kobiety w ciąży również powinny wiedzieć, że niski hematokryt w ciąży, a zwłaszcza w drugiej jej połowie jest normalny. Hematokryt w ciąży zawsze spada o jakieś 4-7 proc. Mimo wszystko, jeśli wynik badania na poziom hematokrytu w ciąży wynosi ok. 30-34 proc. należy skonsultować wynik ze swoim lekarzem. Pamiętajmy, że ciąża to wyjątkowy czas i zawsze warto dopytać lekarza. Więc jeśli poziom hematokrytu w ciąży cię niepokoi pokaż wynik swojemu ginekologowi.

Badanie hematokrytu jest ważnym elementem całego badania morfologicznego krwi. Wraz z oznaczeniem innych wskaźników hematokryt pozwala na określenie stanów chorobowych organizmu, szczególnie niedokrwistości czy nadkrwistości. Ważne jest rutynowe wykonywanie morfologii krwi, ponieważ wczesne wykrycie chorób, gdy często brak jest jeszcze widocznych objawów, zmniejsza czas i zwiększa skuteczność zastosowanego leczenia.

Następny artykuł: MCV

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy