Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Hanna Lis ma endometriozę. Wyjaśnia, czym jest endometrioza i z jakim bólem się zmagała

Hanna Lis opowiedziała o chorobie, z którą się zmaga. Z jej relacji dowiadujemy się, jak wygląda życie z endometriozą, co czeka pacjentki i jak bardzo nieznana jest to choroba. Kobiety niechętnie o tym mówią, Lis nie jest wyjątkiem. Dziennikarka długo ukrywała chorobę zanim podzieliła się informacjami ze swoimi fanami.

Zobacz film: "Endometrioza - tajemnicza choroba"

1. Hanna Lis ma endometriozę

"Słowo na "e". E…ndometrioza" – zaczyna mówić, podkreślając, że jest to schorzenie, o którym większość osób nie wie. Potwierdził to lekarz. Mimo że endometrioza była znana od ponad stu lat, lekarze różnych specjalizacji nie wiedzą, czym dokładnie jest. Dopiero kiedy kobieta trafi do specjalisty od endometriozy dowiaduje się, co jej dolega.

Hanna Lis mówi wprost o swojej chorobie i zaznacza, że w Polsce jest ogromny problem z jej rozpoznaniem.

"Gdybym została zdiagnozowana wcześniej, uniknęłabym bardzo poważnej operacji, podczas której usunięto mi dwa guzy, w tym jeden większy od piłki tenisowej, z kawałkiem mięśnia prostego" – mówiła Hanna Lis w audycji Michała Figurskiego "Nie ZŁY pacjent w Radiu ZET".

2. Życie z endometriozą

Kiedy Hanna miała 16 lat, po raz pierwszy wezwała pogotowie, ponieważ podczas miesiączki ból był nie do zniesienia.

"To był tak koszmarny, przepotworny ból, że musiałam dostawać środki z opiatami, żeby wytrzymać" - mówi Hanna Lis.

Wiele kobiet słyszy wówczas, że to normalne i będzie boleć. Co miesiąc ból się nasilał, a wymówki lekarzy bywają rozmaite – zaczynając od "jesteś kobietą, musi boleć" do "jak urodzisz, to przejdzie". Ból jest ostry i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

"Bolało mnie tak, że nie mogłam się przewrócić z boku na bok" - mówi Lis.

Okazuje się, że chorujące na endometriozę pacjentki, mają problem z utrzymaniem ciąży.

"Ja szczęśliwie zaszłam w ciążę. Mam dwie fantastyczne córki, aczkolwiek każda moja ciąża była drogą przez mękę – permanentną walką o jej utrzymanie. Miałam odklejanie się łożyska, faszerowano mnie w ciemno hormonami, a problem był w błonie śluzowej macicy" – wspomina dziennikarka.

3. Ból podczas miesiączki a endometrioza

Ból jest symptomem tego, że dzieje się coś złego w organizmie. Kiedy menstruacja boli ciągle, tak, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy udać się do ginekologa i specjalisty w leczeniu endometriozy. Chodzi przede wszystkim o diagnostykę.

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka lub gruczolistość zewnętrzna, jest to innymi słowy rozrost błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza jamą macicy: najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach. Endometrioza została opisana już w 1690 roku przez Daniela Shroena. Endometrioza dotyka co piątą miesiączkującą kobietę. U części z nich endometrioza wywołuje problemy z płodnością. W leczeniu endometriozy stosowana jest najczęściej antykoncepcja hormonalna. Rzadko zdarza się, żeby istniała konieczność wykonania histerektomii, tj. usunięcia macicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza