Trwa ładowanie...

Guzek w piersi

Guzek w piersi lub wyczuwalne zgrubienie nie musi oznaczać raka. W części przypadków jednak jest to objaw raka piersi i dlatego wszystkie nieprawidłowości w obrębie piersi należy konsultować z lekarzem, który zbada je sam i najprawdopodobniej skieruje na badanie USG lub mammografię. Comiesięczne samobadanie piersi pozwala na szybkie wykrycie większości pojawiających się nieregularności. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w piersiach, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, nawet jeśli najprawdopodobniej są to zmiany łagodne. O tym zadecyduje lekarz i badania diagnostyczne.

1. Łagodne zmiany w piersiach

Guz piersi nie musi być rakiem, najczęściej jest to zmiana łagodna. Wyróżniamy łagodne zmiany w piersiach takie jak na przykład:

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Mastopatia jest wywołana zaburzeniami hormonalnymi i powoduje zgrubienia oraz grudki w piersiach na większych obszarach lub nawet w całej piersi. Tego typu łagodna zmiana w piersiach pojawia się najczęściej między 30. a 40. rokiem życia. Zmiany mastopatyczne w piersiach są niegroźne, znikają po menopauzie, ale powinny być stale kontrolowane, i to u lekarza. Regularne badanie USG piersi lub mammografia wykluczają złośliwość zmian, dodatkowo przeprowadza się badanie poziomu hormonów we krwi. Dzięki temu, można rozpocząć leczenie hormonalne, aby pozbyć się zmian.

Torbiele w piersiach, czyli inaczej cysty, pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. To twarde guzki w piersiach, które mogą się wydawać wypełnione płynem. Nagłe pojawienie się takiego guzka zwykle świadczy o jego niezłośliwości. Aby mieć jednak co do tego pewność, trzeba zrobić mammografię lub USG piersi. Później często stosuje się biopsję cienkoigłową, czyli pobranie próbki z wnętrza guzka. Biopsja może także przynieść ulgę w przypadku wywołującej ból, dużej torbieli.

Gruczolakowłókniaki pojawiają się często w grupach, po kilka w jednej piersi. Mogą mieć różną wielkość, wszystkie są gładkie i twarde. W odróżnieniu od torbieli i zmian mastopatycznych, pojawiają się u młodych kobiet i u nastolatek. Konieczne jest USG piersi, rzadziej biopsja, aby uzyskać całkowitą pewność co do łagodności tych zmian.

Brodawczaki to zmiany w piersiach wywołujące wypływanie z brodawki płynu surowiczego. Jeśli brodawczak blokuje przewody mleczne, a płyn nie odpływa, może pojawić się stan zapalny i ropień, a także gorączka. Leczenie w takim przypadku wymaga zastosowania antybiotyków, rzadziej zabiegu oczyszczającego przewody mleczne.

Zakażenie brodawki bakteriami najczęściej przydarza się kobietom karmiącym piersią. Powoduje ono zaczerwienienie i ból piersi. Odciąganie pokarmu poprawia stan piersi, ale aby pozbyć się zakażenia konieczne są antybiotyki.

2. Samobadanie piersi

Na co zwrócić uwagę podczas samobadania piersi i ich obserwacji? Oto kilka wskazówek:

 • ból piersi - może nie oznaczać nic niepokojącego, wiele kobiet cierpi na bóle piersi przed menstruacją, jednak jeśli ból występuje często lub bez przerwy, trzeba iść do lekarza;
 • zmiany skórne na piersiach – nowe pieprzyki, rozstępy, przebarwienia mogą, ale nie muszą oznaczać chorobę;
 • zmiany w kształcie lub wielkości piersi;
 • wyciek z sutków – jest powodem do niepokoju, jeśli nie występuje w okresie karmienia piersią;
 • zmiany w kształcie brodawki lub jej kolorze;
 • guzek w piersi – zawsze musi być zbadany przez ginekologa, szczególnie jeśli to guzek w piersi o nieregularnym kształcie, nie dający się poruszyć z miejsca;
 • wciągnięta brodawka sutkowa;
 • opuchlizna pod pachą – powiększenie węzłów chłonnych może oznaczać infekcję, bywa też objawem raka.

Samobadanie piersi może uratować kobiecie życie, gdyż pozwala na szybką reakcję w momencie pojawienia się zmian. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, diagnostyka wymaga przeprowadzenia USG piersi lub mammografii, oraz badań dodatkowych krwi lub biopsji. W większości przypadków będą to zmiany łagodne, jednak trzeba mieć co do tego pewność.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza