Gula w gardle – przyczyny, badania, leczenie
Gula w gardle, określana kluską lub przeszkodą w gardle to częsta przyczyna wizyt w gabinetach specjalistycznych. Jest to stałe lub przemijające uczucie obecności ciała obcego w gardle. Objaw ten może towarzyszyć wielu schorzeniom. Pojawia się między innymi w przebiegu choroby refluksowej przełyku lub w wyniku zaburzonego działania zwieracza przełyku. Najczęściej jednak gula w gardle ma podłoże nerwowe. Warto poznać podstawowe informacje na temat tej dolegliwości.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
1. Gula w gardle
Globus histericus, czyli gula w gardle to przejściowe lub stałe uczucie ucisku lub obecności przeszkody w okolicach gardła. Jest to objaw powiązany z somatyzacją, czyli sugerujący istnienie choroby somatycznej. Gula w gardle bardzo często jest dolegliwością o podłożu lękowym. Cechą specyficzną tego typu objawów jest to, że wskazują one na obecność choroby, mimo tego, że nie potwierdzają tego badania. Ma to miejsce, ponieważ ciało i psychika człowieka są ze sobą bardzo ściśle powiązane i bezpośrednio na siebie oddziałują.
Pojawienie się objawów z grupy nerwic takich jak na przykład gula w gardle może wynikać między innymi z przewlekłego uczucia stresu. Zaburzenia emocjonalne wpływają na pracę poszczególnych narządów. Silne napięcia emocjonalne często skutkują nieprawidłowym działaniem układu wegetatywnego a co za tym idzie pojawieniem się różnych symptomów. Dość często objawy tego typu dotykają układu pokarmowego, oprócz guli w gardle może pojawić się też na przykład nerwica żołądka.
2. Przyczyny gula w gardle
Jednak nie zawsze gula w gardle jest wynikiem nerwicy. Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga wykonania niezbędnych badań. Dopiero w momencie wykluczenia innych przyczyn możliwe jest rozpoznanie globus histericus.
Schorzeniami, które mogą być odpowiedzialne za gulę w gardle są między innymi:
- choroby tarczycy,
- schorzenia przełyku,
- przyczyny laryngologiczne (np. powiększone migdałki),
- powiększone węzły chłonne.
Szczególne zaniepokojenie powinna wzbudzić sytuacja, gdy gula w gardle występuje razem z innymi dolegliwościami takimi jak: wysoka temperatura ciała, spadek wagi ciała oraz anemia. Stan taki wymaga przeprowadzenia bardzo szczegółowych badań w celu wykrycia przyczyn tych dolegliwości.
3. Badania gardła
Gula w gardle jest objawem niepokojącym i wymaga konsultacji lekarskiej. Najczęściej doświadczony lekarz w czasie podstawowego badania jest w stanie wykluczyć większość potencjalnych chorób, które mogłyby być przyczyną uczucia obecności ciała obcego w gardle. Jednak czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań takich jak:
- badanie laryngologiczne,
- badanie gastrologiczne,
- ultrasonografia szyi.
Należy pamiętać, że te nieinwazyjne badania mogą być zlecane w każdym potencjalnie podejrzanym przypadku.
TO MUSISZ WIEDZIEĆ
4. Leczenie guli w gardle
W przypadku rozpoznaniu choroby somatycznej, rozpoczyna się odpowiednią terapię. W przeciwnej sytuacji należy przyjąć, że gula w gardle jest objawem o podłożu emocjonalnym (nerwowym). W takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie psychoedukacji oraz znalezienie przyczyn problemu. Zazwyczaj bardzo dobre efekty przynoszą techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna oraz odpoczynek. Czasami by poznać przyczynę lęków i nauczyć się sobie z nimi radzić trzeba poprosić o pomoc psychoterapeutę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.