Trwa ładowanie...

Gula w gardle – przyczyny, badania, leczenie

Gula w gardle, określana kluską lub przeszkodą w gardle to częsta przyczyna wizyt w gabinetach specjalistycznych. Jest to stałe lub przemijające uczucie obecności ciała obcego w gardle. Objaw ten może towarzyszyć wielu schorzeniom. Pojawia się między innymi w przebiegu choroby refluksowej przełyku lub w wyniku zaburzonego działania zwieracza przełyku. Najczęściej jednak gula w gardle ma podłoże nerwowe. Warto poznać podstawowe informacje na temat tej dolegliwości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Gula w gardle

Globus histericus, czyli gula w gardle to przejściowe lub stałe uczucie ucisku lub obecności przeszkody w okolicach gardła. Jest to objaw powiązany z somatyzacją, czyli sugerujący istnienie choroby somatycznej. Gula w gardle bardzo często jest dolegliwością o podłożu lękowym. Cechą specyficzną tego typu objawów jest to, że wskazują one na obecność choroby, mimo tego, że nie potwierdzają tego badania. Ma to miejsce, ponieważ ciało i psychika człowieka są ze sobą bardzo ściśle powiązane i bezpośrednio na siebie oddziałują.

Gula w gardle bardzo często jest dolegliwością o podłożu lękowym.
Gula w gardle bardzo często jest dolegliwością o podłożu lękowym.

Pojawienie się objawów z grupy nerwic takich jak na przykład gula w gardle może wynikać między innymi z przewlekłego uczucia stresu. Zaburzenia emocjonalne wpływają na pracę poszczególnych narządów. Silne napięcia emocjonalne często skutkują nieprawidłowym działaniem układu wegetatywnego a co za tym idzie pojawieniem się różnych symptomów. Dość często objawy tego typu dotykają układu pokarmowego, oprócz guli w gardle może pojawić się też na przykład nerwica żołądka.

2. Przyczyny gula w gardle

Jednak nie zawsze gula w gardle jest wynikiem nerwicy. Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga wykonania niezbędnych badań. Dopiero w momencie wykluczenia innych przyczyn możliwe jest rozpoznanie globus histericus.

Schorzeniami, które mogą być odpowiedzialne za gulę w gardle są między innymi:

  • choroby tarczycy,
  • schorzenia przełyku,
  • przyczyny laryngologiczne (np. powiększone migdałki),
  • powiększone węzły chłonne.
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

Szczególne zaniepokojenie powinna wzbudzić sytuacja, gdy gula w gardle występuje razem z innymi dolegliwościami takimi jak: wysoka temperatura ciała, spadek wagi ciała oraz anemia. Stan taki wymaga przeprowadzenia bardzo szczegółowych badań w celu wykrycia przyczyn tych dolegliwości.

3. Badania gardła

Gula w gardle jest objawem niepokojącym i wymaga konsultacji lekarskiej. Najczęściej doświadczony lekarz w czasie podstawowego badania jest w stanie wykluczyć większość potencjalnych chorób, które mogłyby być przyczyną uczucia obecności ciała obcego w gardle. Jednak czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań takich jak:

Należy pamiętać, że te nieinwazyjne badania mogą być zlecane w każdym potencjalnie podejrzanym przypadku.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

4. Leczenie guli w gardle

W przypadku rozpoznaniu choroby somatycznej, rozpoczyna się odpowiednią terapię. W przeciwnej sytuacji należy przyjąć, że gula w gardle jest objawem o podłożu emocjonalnym (nerwowym). W takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie psychoedukacji oraz znalezienie przyczyn problemu. Zazwyczaj bardzo dobre efekty przynoszą techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna oraz odpoczynek. Czasami by poznać przyczynę lęków i nauczyć się sobie z nimi radzić trzeba poprosić o pomoc psychoterapeutę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza