Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Grzybica sromu

Przyczyną grzybicy sromu są drożdżaki. Jako objaw tej choroby intymnej podaje się swędzenie sromu, pieczenie w obszarze zewnętrznych narządów płciowych i upławy pochwowe o białym zabarwieniu. Podjęcie właściwego leczenia skutkuje ustąpieniem symptomów grzybicy sromu w ciągu trzech dni.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Co to jest srom?

Mianem sromu określa się narządy płciowe kobiety położone zewnętrznie. Są to: przedsionek pochwy, wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczka i wzgórek łonowy. Ze względu na ich wrażliwość na składniki zawarte w środkach do prania i kosmetykach do pielęgnacji ciała, są podatne na choroby intymne, które objawiają się m.in. swędzeniem i pieczeniem narządów rozrodczych.

Przeczytaj także

2. Świąd sromu – przyczyny

Swędzenie sromu to dolegliwość, którą odnotowuje się u kobiet dosyć często. Przypadłość ta może wskazywać na rozwój choroby narządów płciowych (infekcji o podłożu bakteryjnym, infekcji grzybiczej sromu, a nawet nowotworu sromu) lub stanowić sygnał, że stosowane środki piorące lub preparaty do higieny intymnej, podrażniają delikatną skórę w tym obszarze ciała. Na chorobę intymną wskazuje współwystępowanie ze świądem takich objawów schorzeń okolic intymnych jak pieczenie sromu i upławy pochwowe o nieprzyjemnym zapachu.

Wśród przyczyn swędzenia sromu wskazuje się:

  • noszenie bielizny wyprodukowanej ze sztucznych i nieprzewiewnych materiałów (w celu zapobiegania infekcjom intymnym należy wybierać bieliznę bawełnianą i przewiewną; przestrzega się przed noszeniem stringów),
  • stosowanie kosmetyków i detergentów zawierających składniki drażniące (przyczyną świądu sromu może być używanie żelu do higieny intymnej lub proszku do prania z substancją podrażniającą delikatną skórę okolic intymnych; ukojenie przyniosą kosmetyki pielęgnacyjne o pH zbliżonym do pH pochwy (o wartości 5,2) i środków przeznaczonych do prania odzieży alergików lub dzieci,
  • reakcję alergiczną na środki higieniczne (u kobiet z obniżoną odpornością może wystąpić alergia skórna na podpaski zapachowe, w tym przypadku konieczne jest stosowanie wkładek higienicznych dla alergików wyprodukowanych z bawełny ekologicznej),
  • depilację okolic intymnych, której następstwem jest podrażnienie (kobietom skarżącym się na tę przypadłość rekomenduje się aplikowanie kremów nawilżających).

3. Czym jest grzybica sromu?

Za rozwój grzybiczego zapalenia sromu odpowiadają drożdżaki. Objawem grzybicy sromu (oprócz świądu i pieczenia) są białe upławy z pochwy o konsystencji sera. Diagnozę stawia się na podstawie objawów klinicznych i szeregu badań laboratoryjnych (mikologicznego wymazu z pochwy, wymazu sromu i wymazu cewki moczowej). Wyniki badań pozwalają upewnić się co do przyczyny zapalenia sromu.

Jak leczyć kandydozę sromu? Przede wszystkim kobieta musi przyjmować  miejscowo leki z grupy azoli. Symptomy grzybicy sromu ustępują w ciągu trzech dni od rozpoczęcia kuracji. O infekcji grzybiczej można mówić również wówczas, gdy kobieta odnotuje swędzenie sromu w czasie menstruacji. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje wraz z końcem comiesięcznego krwawienia. Jednakże czujność kobiety powinno wzbudzić pojawienie się upławów o serowatym wyglądzie. Wówczas niezbędne będzie skonsultowanie stanu zdrowia z ginekologiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy bakteryjnych infekcji pochwy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza