Trwa ładowanie...

Grupa krwi, która zwiększa ryzyko groźnych nowotworów. "Zostało to naukowo udowodnione"

Grupa krwi może zwiększać ryzyko chorób serca, demencji, COVID-19, a nawet nowotworów. Naukowcy dowodzą, że istnieje taka zależność. - Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy. Statystyki pokazują jednak pewne predyspozycje, które powinny wpłynąć na nasze podejście do zdrowia - zaznacza Łukasz Durajski, pediatra i konsultant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

spis treści

1. Grupa krwi wpływa na zdrowie

- Każda grupa krwi ma swoją specyfikę jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia konkretnych chorób. Zostało to naukowo udowodnione. Niestety nadal nie udało się poznać patomechanizmu, który byłby odpowiedzialny za takie zależności - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Durajski, rezydent pediatrii i członek WHO. - Nie wiemy, jakie czynniki związane z występowaniem konkretnej grupy krwi mają tu znaczenie i które mogą być dominujące. Na razie są to więc dane czysto statystyczne - wyjaśnia lekarz.

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

Grupa krwi może mieć wpływ na ryzyko niektórych chorób
Grupa krwi może mieć wpływ na ryzyko niektórych chorób (Getty Images)

Dodaje, że dotychczasowe badania nie uwzględniały na przykład potencjalnej roli czynnika Rh.

- Pamiętajmy, że zależności pomiędzy grupą krwi a ryzykiem pewnych chorób nie należy traktować zerojedynkowo. Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy. Statystyki pokazują jednak pewne predyspozycje, które powinny wpłynąć na nasze podejście do zdrowia. Powinniśmy dążyć do eliminacji czynników ryzyka związanych z konkretnymi chorobami i kontrolować zdrowie m.in. poprzez badania profilaktyczne - tłumaczy dr Durajski.

2. Choroba wrzodowa i nowotwory a grupa krwi

Dr Durajski wskazuje też na pewne paradoksy, które dotyczą między innymi układu pokarmowego.

- Osoby z grupą 0 są zdecydowanie bardziej narażone na zakażenia bakteriami Helicobacter pylori, które sprzyjają rozwojowi choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ta z kolei jest czynnikiem ryzyka w nowotworach tych narządów - tłumaczy dr Durajski.

- Tymczasem grupa 0 jest zdecydowanie bardziej odporna na te nowotwory w porównaniu do pozostałych - zwraca uwagę lekarz.

Dodaje, że ryzyko raka żołądka w przypadku grupy A jest nawet o 20 proc. większe niż u pozostałych. U osób z grupą 0 może być natomiast większe zagrożenie rakiem nerki czy rakiem skóry.

3. Grupa 0 odporna na choroby serca, demencję i koronawirusa

Oprócz nowotworów układu pokarmowego, grupa 0 jest też bardziej odporna na choroby serca czy chorobę Alzheimera.

- Badania Harvard School of Public Health z 2012 roku potwierdziły, że osoby z grupą krwi A lub AB miały nawet o ponad 10 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej niż osoby z grupą krwi 0 - zwraca uwagę dr Durajski. - Inne badanie opublikowane w ''Blood Transfusion'' pokazało, że grupy A, B i AB mają nawet dwukrotnie większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej niż grupa 0.

W przypadku demencji, najbardziej narażona jest grupa AB. Ryzyko wystąpienia takich zaburzeń jest o ponad 80 proc. wyższe niż u pozostałych grup.

Lekarze obserwują też pewną zależność między grupą krwi, a zakażeniem SARS-CoV-2. - Mieliśmy znacznie mniej zakażonych pacjentów z grupą 0, a jeśli taka infekcja u nich wystąpiła, to przebieg choroby był łagodniejszy w porównaniu do innych pacjentów - dodaje dr Durajski.

4. Ryzyko chorób autoimmunologicznych

Grupa 0 jest najstarszą grupą krwi. To w tym może tkwić siła układu odpornościowego takich osób. Z drugiej jednak strony może to sprzyjać rozwojowi chorób autoimmunologicznych, takich jak np. cukrzyca czy choroba Hashimoto.

Ponadto mężczyźni z tym typem krwi mają większe ryzyko otyłości, a kobiety są bardziej narażone na problemy z płodnością.

Osoby z grupą 0 mogą też być bardziej podatne na cholerę i norowirusa.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Jest zależność między grupą krwi a ryzykiem poważnych chorób
Jest zależność między grupą krwi a ryzykiem poważnych chorób (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza