Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Gra, która pomaga w leczeniu depresji

Naukowcy opisali obiecujące rezultaty aplikacji z grami wideo w leczeniu depresji skierowanej na łagodzenie podstawowych problemów poznawczych związanych z depresją, a nie tylko na likwidację objawów.

"Odkryliśmy, że osoby z umiarkowaną depresją czerpią więcej korzyści z aplikacji, takich jak ta, bo pozwala ona na określenie i leczenie stanów związanych z depresją" - mówi Patricia Arean, badacz psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Medycznym Waszyngton.

W pierwszym badaniu do testów zaproszono osoby starsze z rozpoznaniem depresji w starszym wieku. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy korzystającej z leczenia opartego na mobilnej technologii wykorzystującej tablet opracowanej przez Akili Interactive Labs o nazwie Project: EVO, albo do grupy stosującej technikę terapii wewnętrznej znanej jako terapia rozwiązywania problemu (PST).

Project: EVO działa na telefonach i tabletach i jest zaprojektowany tak, aby poprawić koncentrację i uwagę na podstawowym poziomie neurologicznym. Wyniki, opublikowane 3 stycznia w czasopiśmie "Depression and Anxiety", wykazały, że grupa korzystająca z Project: EVO wykazuje konkretne korzyści poznawcze (takie jak poprawa uwagi) w porównaniu do osób stosujących terapię behawioralną i osiągnęły podobną poprawę nastroju.

Badania wykazały, że aplikacja na telefon lub tablet ma pozytywny wpływ na łagodne formy depresji
Badania wykazały, że aplikacja na telefon lub tablet ma pozytywny wpływ na łagodne formy depresji (Shutterstock)

Wiadomo, że ludzie z depresją w wieku starszym (60+) mają problemy z koncentracją, ponieważ są rozproszeni przez stan umysłu. Technologia Akili została zaprojektowana, aby pomóc ludziom skupić swoją uwagę i nie pozwalać im łatwo się rozproszyć.

Arean powiedziała, że większość uczestników nigdy nie stosowała tabletek, nie mówiąc już o graniu w gry wideo, ale zgodność była większa niż 100 proc. Uczestnicy musieli grać pięć razy w tygodniu przez 20 minut, ale wielu z nich grało dłużej.

Uczestnicy w tej grupie badania uczestniczyli także w cotygodniowych spotkaniach z lekarzem. Spotkania miały charakter kontrolny, ponieważ uczestnicy w grupie rozwiązywania problemów widzieli się z nim indywidualnie raz w tygodniu, a kontakty z drugą osobą pomagają utrzymać dobry nastrój.

ZOBACZ TAKŻE:

Drugie badanie, które było kolejnym wspólnym wysiłkiem naukowców Uniwersytetu Waszyngton i Południowej Kalifornii, objęło ponad 600 osób w Stanach Zjednoczonych z umiarkowaną lub średnią depresją, które przypisano do jednej z trzech grup: Project: EVO; iPST – aplikacji stosującej terapię rozwiązywania problemów; lub kontrolnej placebo (aplikacja nazywa się "Porady Zdrowotne").

Arean, główny badacz w badaniu opublikowanym 20 grudnia w "Journal of Medical Internet Research" (JIMR), wykazała, że ludzie, którzy byli lekko przygnębieni byli w stanie dostrzec poprawę we wszystkich trzech grupach, w tym również w placebo. Jednak te osoby, które miały głębszą depresję wykazały większą poprawę objawów po wykorzystaniu przez nich Projectu EVO lub iPST w porównaniu z grupą placebo.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Arean powiedziała, że wiele jej badań ma na celu zapewnienie skutecznego leczenia osobom, które go potrzebują, a te wyniki dają ogromny potencjał pomocy ludziom, którzy nie mają środków, aby uzyskać dostęp do skutecznego rozwiązywania problemów w czasie terapii.

Jednak, jak podkreśliła, aplikacje powinny być stosowane pod nadzorem klinicznym, ponieważ bez ludzkiego nadzoru, ludzie nie byli tak zmotywowani, aby z nich korzystać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza