Trwa ładowanie...

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom (a nawet wnioskując na podstawie nazwy jednostki chorobowej), nie jest to schorzenie, które odnosi się tylko do stawów.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów jako choroba ogólnoustrojowa"

spis treści

1. Gościec – przyczyny

Tak naprawdę przyczyny gośćca mimo rozwoju medycyny w XXI wieku nie zostały do końca poznane. Bierze się pod uwagę kilka czynników, które mogą mieć związek z rozwojem tej choroby. Pod uwagę bierze się głównie defekty układu immunologicznego. Gościec, ma także pewną tendencję do występowania w sposób dziedziczny.

Obecnie nie wyizolowano specyficznych genów, które byłyby odpowiedzialne za występowanie gośćca. Przyczyną reumatoidalnego zapalenia stawów, a raczej ryzykiem jest czynnik niemodyfikowalny – płeć, w tym wypadku żeńska. U większości osób gościec jest chorobą, która ma przebieg długofalowy i występuje z okresami zaostrzeń i remisji.

2. Gościec – objawy

Objawy gośca nie dotyczą tylko stawów. To choroba, która może uaktywniać się także w innych tkankach. Szczególnie narażony jest układ krążenia i jego integralna część jaką jest serce – często dochodzi do zapalenia osierdzia oraz pojawiania się guzków reumatoidalnych w mięśniu sercowym i na zastawkach.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

Guzki reumatoidalne mogą także pojawiać się podskórnie. Najwięcej symptomów gośćca występuje jednak w obrębie układu ruchu. Zmiany są głównie symetryczne i obejmują stawy międzypaliczkowe bliższe, śródręczno-paliczkowe.

W dalszej kolejności możliwe jest zajęcie większych stawów, takich jak biodrowe, łokciowe czy też kolanowe. Objawy w dużej mierze zależą od zajęcia konkretnych stawów. Występują także objawy ogólne, takie jak stan podgorączkowy czy też bóle kostno-mięśniowe.

3. Gościec – diagnostyka

Chociaż gościec dotyczy stawów i innych tkanek, to wiele na temat jego diagnostyki może powiedzieć już zwykłe badanie krwi. W tym celu oznacza się markery stanu zapalnego (takie jak CRP), morfologię, próby wątrobowe, a także parametry wydolności nerek.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

Specjalne kryteria, które bierze się pod uwagę, to także ilość zajętych stawów, badania serologiczne, parametry zapalne oraz czas trwania objawów. Diagnostyka gośca może także obejmować badania obrazowe, takie jak rentgenogram czy też USG.

4. Gościec – leczenie

Leczenie gośćca opiera się głównie na farmakoterapii. Stosowane są tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby, do których zaliczamy między innymi leki biologiczne. Nieco prostszym rozwiązaniem jest stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czy też glikokortykosteroidów.

W niektórych przypadkach, konieczne może się okazać leczenie gośćca przez zabieg chirurgiczny. Nie bez znaczenia pozostają także metody rehabilitacyjne oraz wsparcie psychologiczne pacjenta.

Obraz gośća
Obraz gośća (123RF)

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza