Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Gorączka w ciąży – czy jest groźna i jak ją zbijać?

Gorączka w ciąży może być objawem infekcji wirusowej i bakteryjnej, a także zatrucia, zakażenia układu moczowego, choroby zakaźnej lub odzwierzęcej. Mówi się o niej, gdy temperatura ciała jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Ponieważ gorączka może wywołać przedwczesne skurcze macicy i powodować uszkodzenia płodu, należy ją zbijać. Jak to zrobić? Kiedy natychmiast skontaktować się z lekarzem?

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

spis treści

1. Kiedy mówi się o gorączce w ciąży?

Gorączka w ciąży, choć jest naturalną reakcją obronną organizmu na atak patogenów, alergenów czy ciał obcych, niepokoi wiele kobiet. Nic dziwnego – każda przyszła mama martwi się o zdrowie swojego dziecka.

O gorączce mówi się, gdy temperatura ciała jest wyższa nić 38 stopni Celsjusza. Niższy wynik pomiaru, ale wyższy niż norma, wskazuje na stan podgorączkowy. Na podstawie wysokości temperatury wyróżnia się:

 • 37-38,0 °C: stan podgorączkowy,
 • 38,0-38,5 °C: gorączka niska,
 • 38,5-39,5 °C: gorączka umiarkowana,
 • 39,5-40,5 °C: gorączka znaczna,
 • 40,5-41,0 °C: gorączka wysoka,
 • 41 °C: hiperpireksja.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny gorączki w ciąży

Gorączka w ciąży może się pojawić z różnych przyczyn. Stan podgorączkowy bywa powiązany ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą po zapłodnieniu w organizmie kobiet.

Podwyższona temperatura ciała może mieć także związek z rozwijającym się stanem zapalnym w organizmie. To często pierwszy objaw infekcji wirusowej (np. przeziębienia, grypy) lub bakteryjnej (np. zapalenie zatok, angina), a także zakażenia układu moczowego, zatrucia pokarmowego, choroby zakaźnej czy odzwierzęcej.

3. Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Stan podgorączkowy w 1 trymestrze ciąży pojawia się często. Temperatura na początku ciąży waha się zwykle między 37-37,5 stopni Celsjusza i uważa się, że to normalne zjawisko. Nie powinno budzić niepokoju. Gorączka w ciąży, zwłaszcza ta, która utrzymuje się długo lub jest wysoka, wymaga wzmożonej czujności i odpowiedniej reakcji.

Ma to związek z tym, że o ile gorączka w ciąży nie jest groźna dla kobiety, może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych u dzieci. To szczególnie niebezpieczne na początku ciąży, w jej pierwszym trymestrze, zwłaszcza między 4. a 14. tygodniem ciąży. W tym okresie ma miejsce implantacja zarodka, a także wiele ważnych procesów, takich jak kostnienie żeber oraz kręgów. Wysoka gorączka w 9. miesiącu ciąży może wskazywać na infekcję, która stanowi realne zagrożenie.

Utrzymująca się długo gorączka może wywołać przedwczesne skurcze i w rezultacie doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Zdecydowanie nie wolno jej bagatelizować i lekceważyć.

4. Domowe sposoby na gorączkę w ciąży

Gorączkę w ciąży trzeba zbijać. Pomóc mogą domowe sposoby, takie jak chłodne kompresy na czoło, letnia kąpiel lub chłodny prysznic. Bezwzględnie należy odpoczywać w wygodnym ubraniu i w wietrzonym pokoju.

Trzeba pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu, ponieważ gorączka może prowadzić do odwodnienia i osłabienia. Należy pić duże ilości wody.

5. Jak zbić gorączkę w ciąży?

Gorączkę w ciąży można także zbijać przy pomocy leków, ściślej mówiąc paracetamolu (leki na bazie ibuprofenu nie są dozwolone). Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe stosuje się w krótkim czasie możliwie i najmniejszych dawkach, zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta preparatu. To ważne, ponieważ każdy lek przyjmowany w zbyt dużych ilościach i w zbyt długim czasie, może prowadzić do powstania wad rozwojowych u dziecka.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że w ciąży nie wolno leczyć się nierozważnie i na własną rękę. Wiele spośród powszechnie i łatwo dostępnych środków, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które można kupić w każdym sklepie spożywczym czy drogerii, może stanowić zagrożenie dla ciąży. Wiele z leków ma teratogenne działanie na płód, stąd przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu zawsze należy konsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

6. Kiedy iść do lekarza z gorączką w ciąży?

Czasem gorączka w ciąży wymaga kontaktu z lekarze. Nie należy zwlekać, gdy:

 • gorączka jest znaczna lub wysoka (jest wyższa niż 39 stopni),
 • nie ustępuje w przeciągu 24-36 godzin,
 • gorączce niskiej bądź umiarkowanej towarzyszą objawy zapalenia układu moczowego (częste oddawanie moczu, krwiomocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu) czy objawy ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, skurcze, nudności.

Kiedy przyszła mama obserwuje krwawienie z dróg rodnych, ma duszności, czuje kołatanie serca, drętwienie karku czy silny ból głowy, powinna jak najszybciej jechać do szpitala.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza