Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

GIS ostrzega. W kapsułkach CannabiGold Smart odkryto stężenie THC na niebezpiecznie wysokim poziomie. To substancja silnie psychoaktywna

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed sięganiem po preparat CannabiGold Smart. Urzędy kontroli żywności wykryły w produkcie stężenie THC na bardzo wysokim poziomie: 299 mg/kg. To substancja o silnych właściwościach psychoaktywnych.

Zobacz film: "Prof. Alicja Chybicka o transplantologii dziecięcej w Polsce"

1. GIS odradza sięganie po kapsułki CannabiGold Smart

Badania prowadzone przez szwajcarskie organy kontroli żywności wykazały, że produkt CannabiGold Smart zawiera Tetrahydrokannabinol na poziomie 299 mg/kg. Po ostrzeżeniu od władz szwajcarskich zareagowały również polskie służby uznając produkt za "niebezpieczny dla zdrowia konsumentów".

GIS ostrzega przed spożywaniem kapsułek CannabiGold Smart.
GIS ostrzega przed spożywaniem kapsułek CannabiGold Smart. (GIS)

Chodzi o produkt CannabiGold Smart, 10 kapsułek, 5,4 g wyprodukowany przez HemPoland z siedzibą w Elblągu.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Numer partii – CGC/1/18
  • Data minimalnej trwałości – VII 2020.

Kapsułki CabbaniGold Smart są suplementem diety. Głównymi składnikami wykorzystywanymi przy ich produkcji są konopie włókniste z fitokannabinoidami.

2. THC ma działanie psychoaktywne

Związek THC, który jest obecny w produkcie, ma silne działanie psychoaktywne. Eksperci z GIS ostrzegają, że substancja ta oddziałuje na centralny układ nerwowy człowieka, powodując m.in. zwiększenie czynności serca oraz zmiany nastroju. Trudno przewidzieć zachowanie organizmu po spożyciu większej dawki produktu. Niebezpieczne może być zwłaszcza prowadzenie pojazdu po zażyciu kapsułek, w związku z tym, że THC może upośledzać motorykę.

Badania wykazały niebezpieczne stężenie THC w produkcie
Badania wykazały niebezpieczne stężenie THC w produkcie (GIS)

GIS podkreśla, że doświadczenia prowadzone na zwierzętach wykazały, że chroniczny kontakt z tą substancją ma duży wpływ na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Może prowadzić do problemu z koncentracją, spadku masy ciała i upośledzenia układu odpornościowego.

THC to właśnie składnik, który w konopiach odpowiada za działanie psychoaktywne, w związku z czym marihuana znalazła się na liście narkotyków.

GIS przestrzega przed przyjmowaniem tych kapsułek
GIS przestrzega przed przyjmowaniem tych kapsułek (GIS)

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające w sprawie produktu. Na razie apeluje do konsumentów, którzy kupili kapsułki CabbaniGold Smart, by ich nie spożywali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza