Trwa ładowanie...

Nigdy nie rób tego podczas burzy. Nawet w domu może dojść do tragedii

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że burze mogą być niebezpieczne nie tylko wtedy, kiedy przebywamy na zewnątrz, lecz także wtedy, kiedy jesteśmy w domu. Jakich czynności lepiej nie wykonywać podczas burzy?

spis treści

1. Jak należy się zachować w domu podczas burzy?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają przed upałami, a także przed burzami z gradem - mogą stanowić zgrożenie dla zdrowia, a nawet życia. IMGW opublikowało ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia w wielu województwach. Duże opady deszczu, porywy wiatru nawet do 100 km/h i grad mogą się pojawić w najbliższych godzinach.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że burza może być niebezpieczna nie tylko, kiedy przebywamy na otwartej przestrzeni, lecz także w domach. Dlaczego?

Podczas uderzenia pioruna może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu, a to wiąże się ze zniszczeniem wszelkich urządzeń, które są do niej podłączone. Co więcej, ratownicy alarmują, że wzrasta też ryzyko pożaru, a w przypadku, gdy ktoś znajdzie się za blisko np. gniazdka sieciowego, może to doprowadzić do śmierci.

Mając to na uwadze, GIS wymienia zasady obowiązujące w domu, kiedy na dworze szaleje burza:

 • nie zbliżaj się do urządzeń elektrycznych i metalowych,
 • urządzenia elektryczne powinny być wyłączone, ponieważ mogą zostać uszkodzone, a osoba przebywająca w ich pobliżu – porażona,
 • pozostań z dala od okien, sufitów, drzwi,
 • nie korzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem,
 • w miarę możliwości pozamykaj zwierzęta domowe i hodowlane,
 • trzymaj pod ręką przygotowane latarki oraz dodatkowe baterie,
 • nie dotykaj kranu oraz kaloryfera,
 • nie korzystaj z telefonu stacjonarnego.

2. Gdzie najczęściej uderza piorun?

Dr Adam Burakowski, lekarz medycyny ratunkowej z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyjaśnia, że największe ryzyko porażenia piorunem jest wtedy, gdy przebywamy na świeżym powietrzu, a najgorzej jest w górach.

- Najlepiej, abyśmy jak najszybciej szukali schronienia w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji, kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej przemieścić się do budynku. Jeżeli jesteśmy w górach - szukamy schroniska albo udajmy się do lasu. Musimy zejść w dolinę - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

- W Polsce burze najczęściej pojawiają się popołudniami, dlatego jeśli spędzamy wakacje w górach, warto, abyśmy planowali wycieczki w godzinach porannych, a po południu byli już w dolinie - dodaje dr Burakowski.

Kiedy burza zaskoczy nas na plaży, powinniśmy ewakuować się do przestrzeni zamkniętej. Jeżeli zaatakuje podczas pływania w wodzie czy żeglugi, również trzeba jak najszybciej wydostać się na ląd.

- Należy wyjść z wody i generalnie z plaży. Plaża jest miejscem, w którym znajduje się wiele przedmiotów metalowych, takich jak parasole, czy metalowe uchwyty leżaków, a to stwarza ryzyko, że po pierwsze mogą nas one uderzyć, a po drugie w taki metal może trafić piorun i pośrednio porazić także nas - tłumaczy ratownik.

3. "Zasada 30-30" zmniejsza ryzyko porażenia piorunem

Jak wyjaśnia Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, istnieje zasada bezpieczeństwa zwana "30-30", która mówi, że jeżeli grzmot słychać po błyskawicy w odstępie krótszym niż 30 sekund, to należy szybko szukać bezpiecznego schronienia.

"Pioruny bowiem mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i uderzyć, kiedy nie ma jeszcze chmur nad głową i ulewnego deszczu. Druga liczba 30 oznacza, że bezpiecznego schronienia nie należy opuszczać wcześniej, niż 30 minut po ostatnim słyszanym grzmocie. Niedocenianie nadchodzącego zagrożenia i przedwczesne uznanie, że burza już przeszła, są powodem szczególnego zagrożenia porażeniem" - ostrzega Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

GIS ostrzega: Burza może być groźna także gdy jesteśmy w domu. Jak zadbać o bezpieczeństwo?
GIS ostrzega: Burza może być groźna także gdy jesteśmy w domu. Jak zadbać o bezpieczeństwo? (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza