Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

GIS: Delta jest dużym zagrożeniem, ale na razie nie w Polsce

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka poinformował, że chociaż wariant Delta jest zdecydowanie najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, to w Polsce na razie nie ma niebezpieczeństwa jego szybkiego rozprzestrzenienia.

Zobacz film: "Prof. Pyrć o niezaszczepionych: “Część osób stara się jechać na gapę”"

spis treści

1. W Polsce wariant Delta wydaje się łagodny

Służby sanitarne ciągle monitorują sytuację epidemiologiczną związaną z wersją Delta koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformował Saczka.

Zauważył, że naszym kraju koronawirus w wersji Delta już krąży, bo większość osób, u których potwierdzono najgroźniejszą dotychczas mutację SARS-CoV-2 nie była w podróży zagranicznej i nie miała kontaktów z osobami przebywającymi w innych państwach.

Powiedział, że nie ma na razie niebezpieczeństwa szybkiego rozprzestrzeniania się w Polsce tego wariantu koronawirusa.

"Takich niepokojących zjawisk nie obserwujemy" – zaznaczył, ale przestrzegł przed przesadnym optymizmem w sprawie pandemii. Zwrócił uwagę, że na przerwanie łańcucha zakażeń i zachorowań wpływają przede wszystkim szczepienia chroniące przed zakażeniem, ale także przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

"Jeśli chodzi czwartą falę pandemii i wariant Delta, z punktu widzenia inspekcji sanitarnej jak najbardziej jesteśmy przygotowani" – zapewnił Saczka.

"Delta jest zdecydowanie najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, na co wskazuje fakt, że zaczyna on przejmować określone środowiska. W kwestii objawów nie ma jeszcze szczegółowych informacji" – podkreślił. "Na razie jednak w Polsce wariant Delta wydaje się stosunkowo łagodny" – mówił szef GIS.

2. Ograniczenia dla niezaszczepionych

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług i z instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społeczny aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

"Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje" – akcentował. "Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia" – powiedział. "Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju" – zapewnił.

"Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione" – podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w tych sprawach należą do premiera.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego wizytował we wtorek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Jako jedno z czterech w Polsce sekwencjonuje ono genom wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład wariantu Delta.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi Grażyna Sztuka-Polińska poinformowała, że w nowym laboratorium dość szybko udało się wyodrębnić Deltę i inne warianty patogenu. "Nie wiemy do końca, jak te warianty będą się rozprzestrzeniać w Polsce" – powiedziała Sztuka-Polińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza