Trwa ładowanie...

GIF wycofuje z obrotu Mitomycin Accord. Lek jest stosowany u chorych na raka

Mitomycin Accord jest stosowany w leczeniu pacjentów onkologicznych. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał go z rynku z powodu wady jakościowej.

1. Wadliwa seria leku Mitomycin Accord

GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Mitomycin Accord (Mitomycinum) 20 mg w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji do pęcherza moczowego.

Wycofany preparat ma numer serii PY04718 i datę ważności do czerwca 2021 roku. Jego producentem jest Accord Healthcare Polska Sp. zo.o. z siedzibą w Warszawie.

Preparat wykorzystywany jest w chemioterapii
Preparat wykorzystywany jest w chemioterapii (iStock)

Powodem wycofania produktu leczniczego z obrotu jest reklamacja dotycząca jakości produktu, a konkretnie braku możliwości rozpuszczenia proszku. Jak czytamy w decyzji wydanej przez GIF, istnieje podejrzenie wady jakościowej i zagrożenia dla użytkowników. Działanie ma charakter prewencyjny.

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o otrzymaniu reklamacji jakościowej ww. serii związanej z brakiem możliwości rozpuszczenia proszku. Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i szacowanego ryzyka podmiot odpowiedzialny poinformował o wycofaniu z obrotu przedmiotowej serii produktu leczniczego" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej na https://twojezdrowie.rmf24.pl/porady/ostrzezenia-i-komunikaty/news-gif-wycofuje-lek-uzywany-w-chemioterapii,nId,4324286#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zakwestionowany produkt jest wykorzystywany u pacjentów chorujących na raka żołądka i ze stwierdzonymi przerzutami, podobnie w sytuacji przerzutów raka piersi. Korzystają z niego też chorujący na raka trzustki czy raka płuca. Ten antybiotyk cytostatyczny jest wykorzystywany też przy nawrotach u pacjentów po resekcji przezcewkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

GIF wycofuje kolejny lek
GIF wycofuje kolejny lek (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza