Trwa ładowanie...

GIF wycofuje partię leku na zaburzenie rytmu serca. "W opakowaniu zidentyfikowano ciało obce"

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu partii leku Lignocain 2%. Decyzja zapadła po tym, jak jedna ze szpitalnych aptek zidentyfikowała ciało obce w opakowaniu preparatu.

spis treści

1. Seria leku Lignocain 2% wycofana w całym kraju

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu 2 kwietnia. Zgodnie z decyzją z obrotu na terenie całego kraju zostaje wycofana jedna seria leku Lignocain 2% firmy B. Braun po 20 ml.

Zobacz film: "Czy po Wielkanocy czeka nas wzrost zachorowań? Prof. Mastalerz-Migas: "Istnieje takie ryzyko""

Seria leku Lignocain 2% wycofana w całym kraju
Seria leku Lignocain 2% wycofana w całym kraju (Getty images)

O podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych tego preparatu GIF zaalarmowała hurtownia farmaceutyczna. Wcześniej apteka szpitalna, do której hurtowania dostarczyła lek Lignocain 2%, zidentyfikowała w pojemniku (opakowaniu bezpośrednim) ciało obce.

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu z obrotu serii 20251011 leku Lignocain 2%.

2. Lidokaina. Zastosowanie

Lignocain 2% to lek o działaniu miejscowo znieczulającym. Jest również stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Substancją czynną preparatu jest lidokaina, która hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu ma właściwości znieczulające.

W przypadku pacjentów kardiologicznych Lignocain 2% jest najczęściej stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca (przedwczesne skurcze komorowe, częstoskurcz komorowy) jeśli w opinii lekarza zagrażają one życiu pacjenta.

Zobacz także: Antybiotyk wycofany z obrotu. GIF podjął decyzję o wycofaniu serii Biodacyny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza