Trwa ładowanie...

GIF wycofuje lek BDS N. Kolejne serie znikają z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu zawiesiny do nebulizacji BDS N. Kolejne serie tego preparatu leczniczego znikają z aptek.

1. GIF wycofuje leki do nebulizacji

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu produktu leczniczego BDS N. To zawiesina do nebulizacji, której substancję czynną stanowi Budesonidum. Wycofanie dotyczy serii 052418, 052518, 052618, 052718. Wszystkie zakwestionowane serie mają datę ważności 31.03.2021, są to opakowania po 20 ampułek po 2 ml, o stężeniu 0,25 mg/ml.

Wycofano również ampułki z silniejszym stężeniem 0,5 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml z serii o numerze 061018, również z datą ważności 31.03.2021.

Zobacz film: "Świecie zapachowe. Uważaj co zapalasz w domu"

Podmiotem odpowiedzialnym jest Apotex Europe B.V. Holandia. Jest to już kolejne na przestrzeni ostatnich miesięcy wycofanie tego preparatu leczniczego. Wycofano również kilka innych preparatów zawierających Budesonidum.

Przyczyną wycofania jest stwierdzona wada jakościowa, polegająca na przekroczeniu dopuszczalnej zawartości zanieczyszczeń. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Zakwestionowany lek wykorzystywany jest do nebulizacji pacjentów z astmą oskrzelową. To glikokortykosteroid wykorzystywany w terapii pacjentów, u których dotychczasowe leczenie za pomocą inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych nie daje zadowalających efektów.

Zobacz też: Wycofanie z obrotu leku BDS N. Decyzja GIF

2. Astma - leczenie

Astma to choroba uciążliwa dla pacjenta, a nawet jego otoczenia. Chorzy doświadczają stanów zapalnych dróg oddechowych, charakteryzują się większą podatnością na infekcje, a także utrzymującym się uczuciem duszności, ucisku w klatce piersiowej i uporczywym kaszlem, który może pojawiać się po wysiłku lub w czasie snu.

Odpowiednia inhalacja lub nebulizacja pozwala na kontrolowanie stanu zapalnego błon śluzowych w oskrzelach, co zdecydowanie zmniejsza skalę uciążliwych objawów i umożliwia chorym normalne funkcjonowanie.

Zobacz też: Leki wycofane w lipcu. Decyzja GIF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

GIF wycofuje BDS N
GIF wycofuje BDS N (GIF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza