Trwa ładowanie...

GIF: wycofanie leku stosowanego w leczeniu nowotworów

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Mitocin (Mitomycin). Preparat był stosowany u pacjentów onkologicznych m.in. w leczeniu raka piersi. Wskazana w komunikacie seria leku znika z aptek ze względu na wykrytą wadę jakościową.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy"

spis treści

1. Mitocin - właściwości i zastosowanie

Substancją czynną leku Mitocin jest mitomycyna, która zapobiega progresji nowotworu. Preparat występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Mitocin jest stosowany w leczeniu zaawansowanych postaci nowotworów m.in. raka żołądka, raka piersi, raka płuca, raka trzustki.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Mitocin - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań:

  • Moc: 20 mg
  • Podmiot odpowiedzialny: Vygoris Limited podmiot, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego: Profarm Sp. z o.o.
  • Wielkość opakowania: 28 tabl. w blistrach
  • Numer serii: 0-20022AB
  • Termin ważności: 02.2023 r.

2. GIF: Przyczyną wycofania - wada jakościowa

Decyzja GIF dotyczy wycofania z obrotu jednej serii leku Mitocin.

Przyczyną jest wada jakościowa. Jak informuje GIF w komunikacie: do urzędu w ramach systemu Rapid Alert wpłynęła informacja z francuskiego organu o wycofaniu z obrotu wskazanej serii produktu. Podczas badań "stwierdzono wynik poza specyfikacją w związku z obecnością widocznych cząstek".

Na tej podstawie GIF podjął decyzję o wycofaniu serii leku z obrotu na terenie całego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza