Trwa ładowanie...

GIF ostrzega. Wycofano popularny lek na nadciśnienie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Lakea. Preparat jest stosowany w leczeniu nadciśnienia. A to oznacza, że problem może dotyczyć wielu pacjentów, bo w Polsce z nadciśnieniem zmaga się co najmniej 10 mln osób.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

spis treści

1. Lakea - właściwości i zastosowanie

Preparat Lakea jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w leczeniu i profilaktyce chorób układu sercowo–naczyniowego, m.in. przewlekłej niewydolności serca. Substancją czynną leku jest losartan, który obniża [ciśnienie tętnicze](https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie, nie powodując zaburzeń częstotliwość rytmu serca.

Decyzja GIF dotyczy wycofania z obrotu trzech serii leku Lakea.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Lakea - Tabletki powlekane: Moc: 50 mg Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH Wielkość opakowania: 30 tabl. Numer serii: KW1650, Termin ważności: 28.02.2023 r. Numer serii: LG4000, Termin ważności: 29.02.2024 r. Numer serii: LG4001, Termin ważności: 29.02.2024 r.

2. GIF: Przyczyną wycofania - wada jakościowa

Przyczyną wycofania produktu jest wada jakościowa. Do GIF wpłynęła informacja o wykryciu nieprawidłowego składu w wycofanych seriach preparatu. "Stwierdzono przekroczenie limitu dla zanieczyszczenia 5-[4'-[(5-(azydometylo)-2-butylo-4-chloro-1H-imidazol-1-ylo)metylo]-[1,1'-bifenylo]2-yl]-1H-tetrazol w seriach substancji czynnej użytej do ich wytworzenia" - informuje GIF w opublikowanym komunikacie.

Na tej podstawie podjęto decyzję o wycofaniu trzech serii leku z obrotu na terenie całego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza