Trwa ładowanie...

Geriatria – Alzheimer, choroba Parkinsona, nadciśnienie, cukrzyca

Geriatria to choroby wieku podeszłego. Jest to grupa schorzeń, które pojawiają się u starszych ludzi. Jakie choroby zaliczamy do wieku podeszłego? Jakie są objawy chorób geriatrycznych, czym się charakteryzuje i jak można je leczyć?

Geriatria zajmuje się chorobami wieku starczego. Jest to grupa schorzeń, na którą cierpią starsze osoby, przez co stopniowo przestają móc samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. Dolegliwości osób w podeszłym wieku to najczęściej zaburzenia pamięci, wahania nastroju, spowolnione ruchy, zaburzenia mowy, problemy ze słuchem i gorszy wzrok. Niekiedy poważnym problemem są także kłopoty sercowe i układu krążenia, a także problemy z oddechem.

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Geriatria – Alzheimer

Jedną z chorób geriatrycznych jest Alzheimer. Objawia się utratą pamięci, dezorientacją w przestrzeni i zdolnością rozumienia. Objawy choroby mogą być różne, ale niektóre z nich są bardzo charakterystyczne i pojawiają się u większości osób cierpiących na tę przypadłość. Chorzy na Alzheimera zapominają najnowsze wydarzenia, powtarzają się, pojawia się drażliwość, nie poznają najbliższych osób i przez to wyłączają się z życia rodzinnego. U niektórych chorych może pojawić się agresja, wahania nastroju, a także utrata pamięci długotrwałej. Geriatria zajmuje się chorobą Alzheimera, jednak jest ona chorobą nieuleczalną.

Wsparcie udzielane starszym osobom jest niezwykle ważne w przypadku chorób, którymi zajmuje się geriatria
Wsparcie udzielane starszym osobom jest niezwykle ważne w przypadku chorób, którymi zajmuje się geriatria

2. Geriatria – choroba Parkinsona

Innych schorzeniem w geriatrii jest choroba Parkinsona. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy. Komórki nerwowe w przebiegu choroby obumierają i nie wytwarzają odpowiedniej ilości dopaminy. Niestety, na tę chorobę również nie ma skutecznego lekarstwa. W geriatrii stosuje się leki farmakologiczne i leczenie chirurgiczne, które jedynie łagodzi objawy choroby Parkinsona.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

3. Geriatria – nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego w geriatrii. Cierpią na nią osoby w wieku 70 – 75 lat. Nadciśnienie tętnicze u osób starszych wiąże się ze zmianami zachodzącymi w naczyniach w miarę ich starzenia się. Naczynia stają się mniej sztywne, zaburzona jest również regulacja wydalania sodu.

4. Geriatria – cukrzyca

Ludzie w podeszłym wieku chorują również na cukrzycę. Szacuje się, że cukrzyca typu 2 pojawia się około 60. roku życia. Według specjalistów w dziedzinie geriatrii choroba ta przebiega u starszych osób bezobjawowo. Czynnikiem zwiększającym ryzyko cukrzycy u osób starszych jest otyłość i nadwaga, mniejsza aktywność fizyczna, jak również upośledzenie funkcjonowania wątroby i nerek.

#dziejesienazywo: Jak rozpoznać objawy depresji u osoby starszej?
#dziejesienazywo: Jak rozpoznać objawy depresji u osoby starszej?

Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, wymienia najczęściej spotykane objawy

zobacz galerię

5. Geriatria – osteoporoza i depresja

W geriatrii jedną z chorób jest również osteoporoza. Szacuje się, że ryzyko osteoporozy zwiększa się wraz z wiekiem. Choroba ta polega na obniżonej wytrzymałości kości. Zwiększa się ich łamliwość.

Osoby starsze zmagają się również częściej z depresją. Choroba charakteryzuje się obniżonym nastrojem, brakiem chęci do podejmowania najdrobniejszych działań, utratą zainteresowań i pojawianiem się nieuzasadnionego smutku i przygnębienia. Przyczyną depresji w geriatrii jest najczęściej samotność.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza