Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Genotyp HCV – rodzaje, zakażenie, występowanie w Polsce

Zapalenie wątroby typu C jest powodowane przez jeden z 6 rodzajów genotypów. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest genotyp 1 i genotyp 3.

Zobacz film: "Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?"

spis treści

1. Genotyp HCV – rodzaje

Wirus zapalenia wątroby typu C (wirus HCV) został zidentyfikowany w 1989 roku. Jest uznawany za najczęściej występującą przyczynę chorób wątroby, które są przyczyną marskości wątroby, przewlekłego zapalenia wątroby oraz raka pierwotnego wątroby.

Wyróżnia się 6 genotypów HCV. Ich występowanie jest zróżnicowane geograficznie. Genotyp 1, genotyp 2 oraz genotyp 3 najczęściej występują w Europie, Australii, Ameryce Północnej oraz Wschodniej Azji (Chiny, Japonia Tajwan). Genotyp 4 najczęściej występuje w Środkowym Wschodzie, Egipcie oraz Centralnej Afryce. Genotyp 5 występuje w południowej Afryce, a genotyp 6 w południowo-wschodniej Afryce.

2. Genotyp HCV – zakażenie

Na zakażenie HCV wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej czynnik geograficzny. Innym czynnikiem jest wiek osoby zarażonej. Osoby starsze najczęściej są zakażone genotypem 1. Wszystkie genotypy HCV jak i podtypy prowadzą do przewlekłego zakażenia wątroby.

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?
Jakie objawy na skórze daje chora wątroba? [7 zdjęć]

Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą

zobacz galerię

Zakażeni genotypem 1 lub genotypem 4 wymagają większej uwagi oraz dłuższej terapii niż osoby zakażone genotypem 2 czy genotypem 3. Informacje o genotypach ich pochodzeniu i działaniu wpłyną na dopasowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Przed 1989 rokiem dominowały zakażenia potransfuzyjne, które obecnie są bardzo rzadkie. Najczęstsze zakażenia HCV to nadal zabiegi chirurgiczne, stomatologiczne, kosmetyczne (tatuaże), wypadki komunikacyjne, narkotyki podawane dożylnie, rzadziej kontakty seksualne.

3. Genotyp HCV – występowanie w Polsce

Badania odnośnie genotypów HCV zostały opracowane przy pomocy 22 ośrodków badawczych znajdujących się w 13 województwach. Zostało przebadanych 14 651 chorych na zapalenie wątroby typu C. W Polsce zakażenia ze względu na genotyp prezentują się następująco:

• Genotyp 1 – 79,4% zakażonych • Genotyp 2 – 0,1% zakażonych • Genotyp 3 – 13,8% zakażonych • Genotyp 4 – 4,9% zakażonych • Genotyp 6 – 0,09% zakażonych • Zakażenia kilkoma genotypami HCV – 1,6%

Zobacz także:

W Polsce nie stwierdzono zachorowań na WZW powodowane przez genotyp 5. Istnieje zależność geograficzna związana z występowaniem genotypów HCV na terenie Polski. Według badań polskich uczonych wzrasta ilość zakażeń genotypem 1, a maleje ilość zachorowań spowodowanych przez genotyp 3.

Najwięcej zachorowań na WZW występuje w województwie kujawsko-pomorskim (11,7% populacji zakażonych HCV), a najmniej - w województwie lubelskim (1,1% populacji zarażonych HCV).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza