Trwa ładowanie...

Co to jest gap year?

Masz wrażenie, że to, co jeszcze do niedawna sprawiało ci radość, teraz nie przynosi żadnej satysfakcji, a każdy twój dzień jest podobny do poprzedniego? Chciałbyś zmienić swoje życie, ale nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie idealnym rozwiązaniem może być dla ciebie tzw. gap year!

1. Dlaczego decydujemy się na „podróż życia”?

Gap year oznacza zazwyczaj roczną podróż, na którą ludzie decydują się na różnych etapach swojego życia. Obecnie jednak coraz więcej osób określanych jako gappersi wyjeżdża na krócej lub dłużej niż rok.

Najczęściej są to maturzyści i studenci chcący zdobyć nowe doświadczenia lub absolwenci, którzy z dyplomem w ręku próbują odnaleźć się na rynku pracy.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Dlaczego decydują się na taki wyjazd? Wielu maturzystów mających problem z wybraniem odpowiednich studiów podkreśla, że gap year jest dla nich szansą, aby nie tylko usamodzielnić się, ale też lepiej poznać samego siebie i zastanowić nad swoją przyszłością.

Taki dłuższy wyjazd to także okazja, aby sprawdzić się w różnych życiowych sytuacjach.

2. Planować czy nie?

Roczny wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Większość osób stara się to zrobić bardzo dokładnie i zaplanować wszystkie etapy podróży. Są też i tacy, którzy zdają się na los, bo według nich wielu sytuacji i tak nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Zanim zdecydujesz się na gap year, pomyśl, czego tak naprawdę oczekujesz od tego wyjazdu. Przede wszystkim zastanów się, czy na pewno jesteś na niego gotowy pod względem psychicznym.

Taka podróż wymaga bowiem silnego charakteru, determinacji oraz odwagi. Musisz mieć świadomość, że będąc z dala od swojej rodziny i znajomych, możesz liczyć wyłącznie na siebie.

Bardzo ważne są także kwestie finansowe, dlatego warto pomyśleć już wcześniej o systematycznym odkładaniu określonej sumy pieniędzy. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi funduszami, możesz połączyć wyjazd z pracą zarobkową.

Warto także zrobić listę organizacji i instytucji, które mogą okazać się pomocne w trakcie pobytu w obcym kraju.

3. Dlaczego gap year to cenne doświadczenie?

Możliwości, jakie daje gap year, jest bardzo wiele. Warto wykorzystać ten czas na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, poznawanie obcej kultury, naukę języków lub rozwijanie własnych zainteresowań.

Wiele osób w czasie takiej podróży bierze udział w różnych szkoleniach i kursach. Dobrym pomysłem jest również zagraniczny staż lub praktyka.

Jeżeli odczuwasz w sobie chęć pomagania innym, możesz udzielać się jako wolontariusz. Taki wyjazd nauczy cię, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Gap year może być cennym wpisem w CV i znacznie ułatwić ci w przyszłości poszukiwanie pracy.

Licealiści, którzy zdecydowali się na roczny wyjazd tuż po maturze, twierdzili, że to właśnie podróż, a nie matura, była dla nich prawdziwym egzaminem dojrzałości. Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o wyjeździe z obawy przed tym, jak może on wpłynąć na ich dotychczasowe życie.

Młodzi ludzie często boją się, że taka przerwa może odbić się negatywnie na ich nauce czy karierze zawodowej. Może czasami warto zaryzykować i podjąć nowe wyzwanie. Kto wie, czy ten rok nie okaże się najpiękniejszą przygodą w twoim życiu?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Katarzyna Sadowska
Co to jest gap year?
Co to jest gap year? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza