Trwa ładowanie...

FreeStyle Libre jak działa i czy warto z niego korzystać?

FreeStyle Libre to nowatorski sposób mierzenia poziomu cukru
FreeStyle Libre to nowatorski sposób mierzenia poziomu cukru

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

Artykuł sponsorowany

System FreeStyle Libre pozwala na pomiar poziomu cukru bez konieczności kłucia palców.1 Sensor automatycznie mierzy poziom glukozy w dzień i w nocy - wystarczy zeskanować go czytnikiem. Czy jest to przełomowe urządzenie dla diabetyków, które może ułatwiać życie? Dowiesz się więcej z tego artykułu.

Każdy diabetyk powinien regularnie mierzyć poziom glukozy. Dzięki temu łatwiej będzie mu utrzymać glikemię w odpowiednim zakresie i unikać niebezpiecznych wahań, a w dłużej perspektywie może mu to też pozwolić zapobiec rozwojowi powikłań. Pomiar tradycyjnym glukometrem dla wielu chorych jest nieprzyjemny i bolesny, zwłaszcza jeśli musi być powtarzany kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Na szczęście w Polsce są już dostępne urządzenia, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii pozwalają na monitoring glikemii bez nakłuwania opuszek palców.1

1. Pomiar poziomu cukru bez nakłuwania1 – co to znaczy?

System FreeStyle Libre składa się z dwóch elementów: niewielkich rozmiarów sensora, który działa przez 2 tygodnie i który aplikuje się na tylną część ramienia. Sensor automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru. Aby wykonać pomiar wystarczy zbliżyć do niego czytnik.2 Można to zrobić nawet prze ubranie.3 Z systemu mogą korzystać dorośli i dzieci od 4 roku życia.4 Sensor jest wodoodporny5 można z niego korzystać podczas kąpieli, na basenie, na siłowni. W restauracji lub w pracy – szybko i dyskretnie można zmierzyć poziom cukru.

2. Co wyświetla się na ekranie czytnika po zeskanowaniu sensora?

FreeStyle Libre pozwala na mierzenie poziomu cukru bez konieczności nakłuwania palców
FreeStyle Libre pozwala na mierzenie poziomu cukru bez konieczności nakłuwania palców

Wykres z automatycznie zapisanym poziomem cukru z ostatnich 8 godzin, aktualny wynik oraz strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne.

Ewa, studentka weterynarii chorująca na cukrzycę typu 1:

„Na cukrzycę choruję od 11 lat. Pogodziłam się z tym, że codziennie trzeba się starać o prawidłowe cukry, choć nie codziennie moje wysiłki dają pożądany efekt. Korzystając z systemu FreeStyle Libre sama nie wiem kiedy większą uwagę zaczęłam zwracać na strzałki trendu niż na wynik pomiaru. Bo strzałki doskonale wyznaczają kierunek moich dalszych działań. Na pewno dzięki Libre mam mniej niedocukrzeń, bo widząc tendencję spadkową przy glikemiach w dolnej granicy normy, z wyprzedzeniem sięgam po węglowodany proste. Dzięki temu do niedocukrzenia nie dochodzi. Cieszy mnie to bardzo, bo hipoglikemia to stan, którego szczerze nie lubię, a niestety im bardziej zależy mi na tym, żeby mieć cukry w normie, tym bardziej jestem na nią narażona.”

Ola Budzyńska - twórczyni serwisu Pani Swojego Czasu, a prywatnie żona i mama 2 synów, z których jeden od 2,5 lat choruje na cukrzycę typu 1:

„Korzystanie z FreeStyle Libre zapewnia nam więcej swobody, a samo mierzenie poziomu cukru jest bardziej wygodne. Jest to szczególnie przydatne w nocy. Proszę sobie wyobrazić, zwracam się oczywiście do rodziców, którzy nie wiedzą, jak wygląda rzeczywistość z dzieckiem chorym na cukrzycę typu 1. – 1:30, dzwoni budzik. Środek nocy. Trzeba wstać, iść do pokoju dziecięcego. Przy Libre nie muszę zapalać światła i niczego nie muszę nakłuwać. Wciskam guzik, zbliżam czytnik do sensora na ręce syna (nawet nie muszę dokładnie wiedzieć, gdzie on jest, muszę tylko pamiętać, na której ręce), od razu otrzymuję wynik, wykres z pomiarów zapisanych automatycznie i strzałkę trendu.”

Czytnik FreeStyle Libre przechowuje w pamięci dane z okresu do 90 dni.6 W ten sposób możemy sięgnąć do historycznych informacji o tym, jak kształtował się poziom cukru. Dane z czytnika można zgrać do programu komputerowego i wygodnie przeglądać. Wydrukowany raport można zabrać na wizytę u diabetologa.

Jerzy Magiera, redaktor portalu mojacukrzyca.org, który od 21 lat choruje na cukrzycę:

„Oprócz strzałek trendu czytnik dostarcza nam wykresy i ciekawe podsumowania. Daje nam to wiele danych i pozwala zaobserwować, jak nasza glikemia zmieniała się w ostatnim czasie. Możemy przeglądać wykresy dobowe, sprawdzać dziennik, średnie stężenie glukozy w poszczególnych przedziałach czasowych, tendencje dobowe, czas w zakresie docelowym, a także zdarzenia hipoglikemii.”

Zobacz video na temat dostępnych raportów.

Z systemu korzysta także Damian Kordas, zwycięzca IV polskiej edycji programu MasterChef. Zobacz wywiad w którym opowiada o życiu z cukrzycą i swojej pasji jaką jest gotowanie.

System FreeStyle Libre firmy Abbott można kupić wyłącznie na stronie internetowej www.freestylelibre.pl. Dodatkowe informacje i opinie pacjentów można znaleźć na stronie www.bibliotekadiabetyka.pl.

ADC/ASABCZ/1/2017

Prezentowane w artykule opinie na temat systemu FreeStyle Libre są prywatną opinią autorów, spółka Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. nie odpowiada za ich prawdziwość, trafność ani rzetelność. Autorzy, na zlecenie firmy Abbott, otrzymali za darmo system FreeStyle Libre do testów, w zamian za przekazanie opinii i recenzję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.