Trwa ładowanie...

Fluoksetyna – wskazania, przeciwwskazania, objawy niepożądane

Fluoksetyna to organiczny związek chemiczny wykorzystywany w leczeniu między innymi: zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych, depresji oraz bulimii. Stosuje się go również do walki z różnego rodzaju lękami. Fluoksetyna jeszcze do niedawna była nazywana „pigułką szczęścia”. Zdarzało się niejednokrotnie, że była ona zażywana z tego powodu nawet przez osoby całkowicie zdrowe. Obecnie fluoksetyna jest zalecana tylko i wyłącznie pacjentom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Co należy wiedzieć na temat fluoksetyny?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Fluoksetyna – wskazania

Wskazaniami do zastosowania leków zawierających fluoksetynę są między innymi:

  • zaburzenia depresyjne,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
  • bulimia.

Fluoksetyna powinna być przyjmowana ściśle według zleceń lekarza. W czasie terapii bezwzględnie należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ takie połączenie może w bardzo niekorzystny sposób wpłynąć na organizm. Leki antydepresyjne nasilają toksyczne działanie alkoholu.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

2. Fluoksetyna – przeciwwskazania

Niestety nawet w przypadku ewidentnych wskazań do rozpoczęcia terapii z wykorzystaniem preparatów zawierających fluoksetynę, nie zawsze jest to możliwe.

Podstawowym przeciwskazaniem jest uczulenie (nadwrażliwość) na jakikolwiek składnik leku. Fluoksetyna nie powinna być również stosowana w przypadku pacjentów, którzy stosują równocześnie inhibitory monoaminooksydazy. Fluoksetyna może być podana dopiero po dwóch tygodniach po odstawieniu nieodwracalnego inhibitora MAO i co najmniej po dwudziestu czterech godzinach od zaprzestania przyjmowania odwracalnego inhibitora MAO.

W przypadku niektórych osób rozpoczęcie terapii z zastosowanie preparatów zawierających fluoksetynę wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dotyczy to między innymi osób cierpiących na: padaczkę, manię i depresję.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Fluoksetyna – objawy niepożądane

Podobnie jak w przypadku innych leków, preparaty zawierające substancję czynną fluoksetynę mogą również wywoływać objawy niepożądane.

Do najczęściej występujących należą między innymi: zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, lęki, zmniejszona siła mięśniowa, zawroty głowy, bóle głowy, zmniejszenie łaknienia, wymioty, nudności, niestrawność, biegunka. Możliwe jest również wystąpienie dolegliwości o podłożu alergicznym takich jak: gorączka, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, wypadanie włosów, zaburzenia nastroju, bóle mięśni, bóle stawów, krwawienia, obniżone libido, zaburzenia pracy wątroby i zaburzenia w oddawaniu moczu.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Należy również pamiętać o tym, że zażywanie leków zawierających fluoksetynę może wpływać negatywnie na zdolność obsługiwania maszyn oraz prowadzenia pojazdów. Dlatego należy powstrzymać się od tych czynności do czasu całkowitego powrotu zdolność psychoruchowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza