Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

FIP u kota – objawy, leczenie i zapobieganie

Koci FIP to jedna z poważniejszych, ale i często spotykanych chorób u tych zwierząt. Pod tą tajemniczo brzmiąca nazwą kryje się zakaźne zapalenie otrzewnej kotów – schorzenie trudne do zdiagnozowania i na tę chwilę nieuleczalne.

Zobacz film: "Ten kot wygląda jak Garfield! Słodki futrzak robi furorę w sieci"

spis treści

1. FIP – objawy

FIP wywołuje koci koronawirus, który cechuje się dużą zmiennością. To z kolei bardzo utrudnia jego zwalczanie. Badania serologiczne wykazały, że w hodowli i schroniskach, a więc wszędzie tam, gdzie zwierzęta żyją w skupisku, 80-100% kotów jest dodatnich serologicznie pod względem FCoV. Wskaźnik ten maleje w przypadku kotów domowych i wynosi 25-40%. Samo zakażenie jednak nie wywołuje objawów klinicznych. Nie u każdego kota rozwinie się FIP. Zdecydowanie częściej chorują młode kotki, a im zwierze starsze, tym ryzyko zachorowania jest niższe.

Objawy choroby FIP nie są jednoznaczne i to jeden z powodów, dla których diagnoza jest trudna do ustalenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Wyróżnia się dwie postaci FIP: wysiękową (mokrą) oraz bezwysiękową (suchą). W przypadku pierwszej, częściej rozpoznawanej i o gwałtowniejszym przebiegu, kot chudnie, staje się apatyczny, nie ma apetytu. Daje się też zaobserwować szybszy oddech zwierzęcia, bladość lub zażółcenie błon śluzowych. W postaci bezwysiękowej kot również jest apatyczny, ale pojawić się również mogą objawy ze strony układu nerwowego, np. oczopląs, zaburzenia równowagi, zmiany zachowania, drżenia, niezborność). Badanie palpacyjne ujawnia nieregularny kształt nerek, powiększenie węzłów chłonnych krezkowych oraz guzkowate struktury na innych narządach wewnętrznych.

Na rynku dostępne są też szybkie testy diagnostyczne FIP, które ułatwiają postawienie diagnozy.

2. FIP u kota – leczenie

Wirus przenosi się na drodze pośredniej przez kontakt z kałem (kuweta to główne źródło zakażenia). Koty mogą się też zarazić w trakcie wzajemnych zabiegów pielęgnacyjnych, podczas korzystania z jednej miski oraz w momencie kichania.

W przypadku FIP leczenie uzależnione jest od stanu klinicznego kota. Jeśli posiada on przeciwciała przeciw koronawirusom, ale nie wykazuje objawów, jakakolwiek terapia jest zbędna. Istotne jest jedynie, by zwierzę unikało sytuacji stresowych, jak np. zmiana stałego miejsca pobytu. Z kolei koronawirusowe zapalenie jelit w wielu przypadkach kończy się samowyleczeniem. Jeśli towarzysząca chorobie biegunka mocno osłabiła zwierzę, konieczne może okazać się podanie probiotyków i zastosowanie płynoterapii.

Leczenie FIP interferonem stosuje się w klinicznej postaci choroby. Wspomagająco podaje się również kompleksy witaminowe, a w uzasadnionych przypadkach również sterydy anaboliczne.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

Nie opracowano dotychczas leków przeciwwirusowych przeciwko FCoV. Leczenie FIP u kotów jest niestety kosztowne i nie zawsze kończy się dobrze. Choroba, jeśli się rozwinie, często prowadzi do śmierci kota.

3. FIP – zapobieganie

Zakażenie FIP to coś, czego bardzo boją się właściciele kotów. Istnieje co prawda donosowa szczepionka przeciwko koronawirusowi, ale nie wszyscy weterynarze wierzą w jej skuteczność. Elementem profilaktyki jest dbanie o higienę, zwłaszcza w schroniskach i hodowlach.

Wiedza na temat FIP nadal jest niepełna. Wiele w niej luk i niepotwierdzonych tez. Miłośnicy kotów muszą więc mieć nadzieję, że nieustannie prowadzone badania dadzą już niedługo odpowiedź na nurtujące pytania i na ich podstawie uda się opracować skuteczne leki na FIP.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza