Trwa ładowanie...

Faza lutealna – co to jest, objawy, faza lutealna a ciąża

Na prawidłowy cykl miesiączkowy składają się cztery fazy - menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym właściwe jest faza lutealna oraz jaki ma wpływ na starania o dziecko.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Co to jest faza lutealna?

Faza lutelna jest jedną z czterech faz cyklu miesiączkowego – książkowo powinna trwać około dwóch tygodni i wystąpić między 15. a 28. dniem cyklu.

Zaczyna się po zakończeniu owulacji, czyli okresu największej płodności kobiety. Jest czasem, w którym macica przygotowuje się do zagnieżdżenia komórki jajowej – wzmacnia się błona śluzowa, ściany macicy grubieją, a narząd ulega powiększeniu.

W procesie luteinizacji wytwarza się ważny hormon – progesteron. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zygota zaczyna produkować hormon hCG, który ma na celu utrzymanie ciałka żółtego.

Jeśli natomiast nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, powstałe ciałko żółte obumiera oraz następuje kolejna faza cyklu miesiączkowego – menstruacja.

Nieregularne miesiączki (WIDEO)
Nieregularne miesiączki (WIDEO)

Zaburzenia miesiączkowania to problem wielu kobiet. Mogą dotyczyć nieprawidłowości w częstotliwości krwawienia,...

zobacz galerię

2. Objawy fazy lutealnej

Dokładne rozpoznanie fazy cyklu miesiączkowego wymaga odpowiedniej wiedzy, a także doświadczenia w tym zakresie. Umiejętność ta jest ważna zarówno w przypadku starań o dziecko, jak i w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji.

Najbardziej charakterystyczne objawy fazy lutealnej to przede wszystkim gęstnienie i zmniejszenie wydzielanego śluzu z pochwy i pojawienie się bólu piersi. Temperatura ciała mierzona w pochwie powinna być odrobinę większa niż zwykle i wahać się miedzy 36,9 a 37,1 stopni Celsjusza.

Podobne objawy mogą być jednak związane z ciążą, dlatego właściwe rozpoznanie czy występuje faza lutealna czy nie jest trudne. Szczególnie ważne jest dokładne obserwowanie zmian na przestrzeni kilku cyklów miesiączkowych.

Warto wiedzieć:

3. Faza lutealna a ciąża

Szansa na zajście w ciążę podczas fazy lutealnej jest bardzo mała. Wysokie stężenie progesteronu w organizmie kobiety znacznie zmniejsza szanse na rozmnożenie – faza lutealna to tzw. dni niepłodne.

Brak miesiączki oznacza zwykle, że faza lutealna w organizmie kobiety trwa zbyt długo. Przedłużanie się fazy lutealnej ma ogromne znaczenie dla starania się o dziecko, ponieważ niemożliwe praktycznie staje się wtedy prawidłowe obliczenie dni płodnych.

Z drugiej strony jeszcze większym problemem może okazać się sytuacja gdy faza lutealna jest zbyt krótka – skrócenie fazy lutealnej może być jedną z przyczyn niepłodności.

Podsumowując, faza lutealna ma ogromne znaczenie dla starania się o dziecko – jej nieprawidłowy przebieg może być przyczyną nieregularnych miesiączek czy nawet poronienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza