Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Farmakoterapia i psychoterapia przy depresji

Połączenie farmakoterapii z psychoterapią jest najbardziej korzystną dla pacjenta metodą leczenia depresji. Pierwsze leki przeciwdepresyjne pojawiły się na rynku 50-60 lat temu. Od tego czasu opracowano wiele skutecznych leków na depresję różniących się od siebie profilem klinicznym, mechanizmem działania oraz profilem działań niepożądanych. Działania niepożądane leków można wykorzystać w działaniach terapeutycznych - np. w depresji, która przebiega ze spowolnieniem ruchowym chorego można zastosować leki aktywizujące. Z kolei w przypadku pacjentów zmagających się z trudnościami w zasypianiu i lękami, mogą sprawdzić się leki nasenne, uspokajające. Warto pamiętać, że działanie przeciwdepresyjne leków ujawnia się dopiero po upływie czasu. Na efekty w postaci poprawy nastroju trzeba zwykle poczekać przynajmniej 3-4 tygodnie, dlatego tak ważne jest, by w tym okresie pacjent zaczął uczęszczać na psychoterapię. Spotkania z psychoterapeutą pomagają choremu w radzeniu sobie z objawami depresji. Psychoterapia spełnia ważną rolę w procesie leczenia, jest bowiem pomocna w ustaleniu przyczyn spadku nastroju. Aby psychoterapia była skuteczna, potrzeba czasu. Niestety, może się to wiązać z dużymi kosztami, dlatego wielu chorych decyduje się wyłącznie na farmakoterapię. Należy jednak uświadomić sobie, że połączenie tych dwóch metod leczenia depresji przynosi najlepsze rezultaty.

Zobacz film: "Wpływ depresji na życie seksualne"

Na temat leczenia depresji wypowiada się psychiatra Agnieszka Jamroży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Fototerapia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza