Coraz więcej osób słyszy od okulisty, że cierpi na zespół suchego oka. Jest to grupa schorzeń, która wiąże się ze zmniejszeniem produkcji poszczególnych warstw filmu łzowego: wodnej, śluzowej i lipidowej. To zaburzenie ilościowe powoduje zmiany w stabilności filmu łzowego, który traci swoje właściwości przylegania do powierzchni oka.
Pacjenci z zespołem suchego oka często skarżą się - oprócz uczucia suchości, kłucia i podrażnienia - na łzawienie w związku z tym, że łzy są, ale ich nieprawidłowy skład nie pozwala im utrzymać się na powierzchni gałki ocznej. Brak filmu łzowego powoduje wysychanie rogówki i spojówki, które początkowo ulegają mikrourazom, a następnie w wyniku nieleczenia mogą prowadzić do groźniejszych, czasem nieodwracalnych problemów.
Zespół suchego oka jest schorzeniem przewlekłym i stosunkowo uciążliwym. Jego objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Oczy pieką, szczypią, mogą łzawić. Warto wiedzieć, w jaki sposób łagodzić te dolegliwości. Które ze stwierdzeń na temat zespołu suchego oka są prawdziwe, a które należy uznać za mity?