Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Przekonaj się, jaki wpływ na twoją samoocenę ma korzystanie z Facebooka

Wchodzisz na Facebooka, chcąc sprawdzić, co dzieje się u twoich znajomych, z większością których nie rozmawiałeś przez kilka miesięcy. Widzisz, że koleżanka przeszła na dietę i chwali się płaskim brzuchem, a kolega poprosił o rękę swoją dotychczasową partnerkę. Zazdrościsz? Zupełnie niepotrzebnie. Według specjalistów osoby, które dzielą się na Facebooku wydarzeniami swojego życia są zazwyczaj bardzo nieszczęśliwe. Dlaczego?

Zobacz film: "Jak wpłynąć na swoją samoocenę?"

spis treści
10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie
10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie [11 zdjęć]

Są takie dni, kiedy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja pupa nie wygląda tak, jak te

zobacz galerię

1. Egocentryzm na Facebooku

Chęć bycia w centrum uwagi to najczęstszy powód dzielenia się na Facebooku szczegółami ze swojego życia
Chęć bycia w centrum uwagi to najczęstszy powód dzielenia się na Facebooku szczegółami ze swojego życia

Według psychologów dzielenie się z Facebookowymi przyjaciółmi zdjęciami z romantycznej kolacji z partnerem, nowej fryzury lub, co gorsza, skanem USG swojej ciąży może świadczyć o zaniżonej samoocenie. Naukowcy z londyńskiego Brunel University przeprowadzili ankietę wśród 555 użytkowników Facebooka. Miała ona na celu zbadanie cech osobowości i motywów, które kierują użytkownikami przy wyborze tematów swoich postów. Pytania, które zadano miały ocenić osobowość pod względem cech charakterystycznych dla 5 typów: osoby ekstrawertycznej, neurotycznej, otwartej, ugodowej i sumiennej. Dodatkowo miały określić poczucie własnej wartości badanego oraz poziom narcyzmu.

2. Społeczni ekshibicjoniści

Zebrane dane pokazały, że osoby z niską samooceną najczęściej publikowały relacje z romantycznych kolacji i wycieczek z partnerem. Takie osoby czuły się pewniejsze siebie, gdy pod takim postem pojawiał się przynajmniej jeden pozytywny komentarz, dotyczący ich wyglądu czy podziwiający związek. Z kolei osoby, które chwaliły się swoimi sportowymi osiągnięciami lub zakupem nowego sprzętu charakteryzowały się osobowością narcystyczną. Ich potrzeba bycia w centrum uwagi i aprobaty ze strony znajomych była najczęściej zaspokajana, ponieważ takie posty dostawały najwięcej lajków i komentarzy wzmacniających u narcyzów potrzebę publicznego chwalenia się. Co ciekawe, najbardziej sumienni okazali się być użytkownicy zamieszczający na Facebooku zdjęcia i posty dotyczące swoich dzieci.

3. Potrzeba społecznej akceptacji

Popularne w ostatnim czasie selfie to współczesny sposób na dbanie o swoją narcystyczną osobowość
Popularne w ostatnim czasie selfie to współczesny sposób na dbanie o swoją narcystyczną osobowość

O naszym charakterze i osobowości decydują nie tylko zamieszczane posty, ale także liczba osób, które znajdują się w gronie naszych Facebookowych znajomych. Osoby, które często dodają nowe posty, mają dużo znajomych i robią sobie popularne selfie, w trakcie badań wykazywały się najsilniejszymi cechami narcystycznymi. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Zachodni w Illinois, narcyzm jednoznacznie wiązał się z potrzebą społecznego ekshibicjonizmu i nieustannego bycia w centrum uwagi za sprawą aktualizowania Facebookowych postów. W dodatku duża liczba znajomych przyjemnie łechtała ego narcyzów, sprawiając, że jeszcze lepiej czuli się w swojej skórze - mieli świadomość publicznej akceptacji.

Czy taki wpływ portali społecznościowych na naszą osobowość i samopoczucie jest dobry? I tak, i nie. Z jednej strony podnosi nasze poczucie własnej wartości, jednak odbywa się to kosztem braku intymności z powodu dzielenia się najdrobniejszym elementem naszego życia. Zagrożeniem jest także nieumiejętność poradzenia sobie z akceptacją w realnym życiu. Wciąż rozwijająca się popularność portali społecznościowych wymaga dalszych badań dotyczących ich plusów i minusów wpływających na nasze codzienne życie. Dzięki nim będziemy mogli lepiej zdawać sobie sprawę z zagrożeń i korzyści, które nam niosą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Aneta Kopel
Następny artykuł: Samoodtrącenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza