Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Esseliv Max – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Esseliv Max to preparat w formie kapsułek, które zawierają fosfolipidy sojowe. Stosuje się je w chorobach wątroby, ponieważ wspierają regenerację jej komórek. Z uwagi na to, że lek przywraca prawidłową strukturę i funkcję narządu, stosuje się go w leczeniu uszkodzeń wątroby oraz wspomagająco w zaburzeniach czynnościowych dróg żółciowych. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to jest Esseliv Max?

Esseliv Max to lek, który wspomaga leczenia zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej. Zawiera fosfolipidy z nasion soi (Phospholipidum essentiale), których składnikiem jest polienylofosfatydylocholina, zasobna w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (w szczególności w kwas linolowy). Fosfolipidy są podstawowym elementem budulcowym błon komórkowych.

Preparat ma postać kapsułek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jedna kapsułka twarda Esseliv Max zawiera 450 mg fosfolipidów z nasion soi. Substancje pomocnicze to tłuszcz stały, olej sojowy, etanol (preparat zawiera niewielkie ilości etanolu - mniej niż 100 mg na dawkę), wanilina. Skład kapsułki twardej żelatynowej: dwutlenek tytanu E 171, tlenek żelaza czerwony E 172, tlenek żelaza żółty E 172, tlenek żelaza czarny E 172, żelatyna.

Cena preparatu Esseliv Max wynosi kilkanaście złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek. Ma dobre opinie. Pacjenci są zdania, że to optymalny produkt: skuteczny i niedrogi.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające fosfolipidy to:

  • Esseliv forte (kapsułki twarde),
  • Essentiale forte (kapsułki),
  • Essentiale MAX (kapsułki twarde),
  • Essepatil EXTRA Activlab Pharma (kapsułki),
  • Essetil Forte (kapsułki),
  • Softeye Lipid (krople do oczu).

2. Jak działa Esseliv Max?

Fosfolipidy sojowe posiadają zdolność do wbudowywania się w błony komórkowe i błony organelli komórkowych i odtwarzają prawidłową strukturę i funkcję uszkodzonych błon komórkowych, uzupełniają także niedobory fosfolipidów błonowych. Efektem działania Esseliv Max jest poprawa elastyczności, giętkości, stabilności oraz przepuszczalności błon komórkowych, a więc regeneracja wątroby i poprawa jej czynności.

Podawanie fosfolipidów ma duże znaczenie w chorobach wątroby, w których dochodzi do uszkodzenia hepatocytów, czyli komórek wątroby, przez wirusy, alkohol, leki, substancje uzależniające, substancje chemiczne lub wysokotłuszczową dietę.

Tym samym wskazaniem do stosowania Esseliv Max są ostre i przewlekłe choroby wątroby, w tym toksyczne i polekowe uszkodzenia wątroby, poalkoholowe uszkodzenia wątroby czy przewlekłe zapalenie wątroby. Wspomagająco włącza się go także w leczeniu zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej.

3. Dawkowanie Esseliv Max

Esseliv Max należy stosować według wskazań lekarza czy farmaceuty lub dokładnie tak, jak opisano w ulotce. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Przyjmuje się, że typowa dawka, stosowana u dorosłych i młodzieży to 2 kapsułki przyjmowane 2 razy na dobę. Po 2 miesiącach leczenia stosować dawkę podtrzymującą i łykać 1 kapsułkę 2 razy na dobę. Lek należy przyjmować przez co najmniej 3 miesiące. Jeśli po upływie 3 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

U dzieci o masie ciała powyżej 15 kg stosowana dawka wynosi 300 mg/10 kg masy ciała na dobę. Oznacza to, że średnio stosuje się 1 do 2 kapsułek 1 do razy na dobę (do 1800 mg) na dobę. W przypadku wszystkich pacjentów nie należy stosować więcej niż 4 kapsułek na dobę (1800 mg). Jak stosować Esseliv Max? Tabletki należy przyjmować doustnie podczas posiłku. Zawartość kapsułki można wycisnąć, po czym podać w niewielkiej ilości ciepłego mleka lub wody.

Zobacz także:

Choroby wątroby - stłuszczenie wątroby, uszkodzenie wątroby, WZW Co pomaga, a co szkodzi wątrobie Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Leku Esseliv Max nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na nasiona soi, orzeszki ziemne lub którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 15 kg. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, z uwag na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mogą pojawić się łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, rozwolniony stolec, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Nie są znane interakcje leku Esseliv Max z innymi lekami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza