Trwa ładowanie...

Erytropoetyna (EPO) – charakterystyka, produkcja, choroby, znaczenie w sporcie

Erytropoetyna (EPO) to białko, które odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, regulując procesy związane z erytropoezą. Czym jest ten proces? To wytwarzanie krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, które są odpowiedzialne za transport życiodajnego tlenu w naszym organizmie.

Zobacz film: "Tajemnice zapisane w grupach krwi"

spis treści

1. Erytropoetyna – charakterystyka

Erytropoetyna jest białkiem, które produkowane jest w większości w nerkach oraz w niedużej ilości w wątrobie. Sygnałem, który jest czynnikiem można powiedzieć spustowym dla wyrzutu erytropoetyny jest zmniejszenie prężności tlenu w nerkach.

Erytropoetyna łączy się ze specyficznym receptorem, powodując zwiększenie produkcji erytrocytów. Chociaż erytropoetyna to białko, które występuje w organizmie człowieka i pełni ważną rolę w regulacji tworzenia krwinek czerwonych, to jest ona również cząsteczką, wykorzystywaną w różnych celach terapeutycznych - preparat stosowany bywa u osób z niewydolnością nerek czy u pacjentów leczonych onkologicznie.

2. Erytropoetyna – produkcja

Czynnikami, które wpływają na zwiększenie produkcji erytropoetyny oprócz zbyt małej ilości tlenu są również inne stany, które powodują zmniejszenie dostarczenia tlenu do tkanek – chodzi więc o choroby płuc, zmniejszenie objętości krwi (na przykład na skutek krwotoków) czy też choroby serca.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

3. Erytropoetyna – choroby

W niektórych stanach chorobowych może okazać się konieczne oznaczenie poziomu erytropoetyny we krwi. Jej zbyt wysoki poziom, może świadczyć o pewnych patologiach.

Sytuacjami, które są odpowiedzialne za wzrost poziomu erytropoetyny, są między inny palenie papierosów czy też przebywanie na dużych wysokościach ponad poziomem morza. Biorąc pod uwagę charakterystykę anemii, nie dziwi fakt, że w jej przebiegu występuje wzrost stężenia erytropoetyny w organizmie człowieka.

Hipererytrocytoza (czerwienica) – to inaczej nadkrwistość, czyli choroba, która jest przeciwstawna dla anemii. Jak to bywa w przypadku wielu chorób, jej objawy są zależne od zwiększonego poziomu erytropoetyny.

Charakterystycznym objawem czerwienicy jest świąd występujący po kąpieli. Innymi symptomami, z którymi można się spotkać w przebiegu czerwienicy to szum w uszach czy też ból głowy. Innym rodzajem czerwienicy, jest czerwienica rzekoma, która występuje na skutek znacznej utraty płynów, wymiotów i biegunek.

Zobacz także:

4. Erytropoetyna – znaczenie w sporcie

Erytropoetyna jest również silne związana ze… sportem! Uważana jest za środek dopingujący, który istotnie zwiększa wydolność organizmu, szczególnie w sportach wytrzymałościowych, w których istotne jest dostarczenie tlenu do tkanek co znacznie zwiększa możliwości sportowców.

Powikłania stosowania erytropoetyny mogą być bardzo poważne – dochodzi bowiem do zwiększenia lepkości krwi, czego skutkiem mogą być zawały serca, zakrzepy, a nawet udary, które mogą prowadzić do śmierci. Czy warto ryzykować swoje życie, aby zostać mistrzem?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza