Trwa ładowanie...

Erytrocyty w moczu – czym są, jakie są normy i jak leczyć za wysoki poziom erytrocytów

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki to jeden z postawowych elementów krwi, jednak czasem mogą wydostać się z krwioobiegu i zostać wydalone razem z moczem. Co się dzieje, kiedy to się stanie i jak to sprawdzić? Jakie podjąć leczenie i czy to niebezpieczne dla zdrowia?

spis treści

1. Czym są erytrocyty

Erytrocyty to po prostu czerwone krwinki i stanowią najliczniejszą grupę komórek krwi w organizmie. Erytrocyty zawierają duże ilości hemoglobiny. Ich rolą jest dostarczanie tlenu do komórek.

Zobacz film: "Krwiomocz"

Produkcja erytrocytów następuje w szpiku kości i stamtąd są uwalniane do krwi. Czerwone krwinki usuwane są w śledzionie po około 120 dniach od uwolnienia ze szpiku kostnego gdzie na bieżąco produkowane są nowe.

Erytrocyty nie powinny przedostać się do moczu, gdyż ich zadaniem jest pozostanie w naczyniach krwionośnych. Zdarza się jednak, że w przypadku uszkodzenia bariery filtracyjnej, mogą pojawić się w moczu. Przyczyną może być krwawienie do układu moczowego, a to schorzenie, które musi być szybko wyleczone.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy

zobacz galerię

2. Przyczyny erytrocytów w moczu

Niekiedy erytrocyty w moczu mogą, poza zmianą koloru moczu, objawiać się poprzez gorączkę, ból brzucha, ból pleców, a także niewielkie ilości oddawanego moczu.

Badania laboratoryjne mogą nie tylko zdiagnozować problem, ale również pomóc znaleźć przyczynę erytrocytów w moczu.

Przyczyną erytrocytów w moczu może być:

Erytrocyty w moczu mogą być także objawem żylaków odbytu, stosunkiem płciowym, menstruacją. Należy również pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków może także zmienić barwę moczu.

Jeżeli zaobserwujemy zmianę koloru moczu należy skonsultować się z lekarzem. Objawem, którym są erytrocyty w moczu, sam w sobie nie jest chorobą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Należy zatem znaleźć przyczynę erytrocytów w moczu i podjąć odpowiednie leczenie. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować objawu, którym są erytrocyty w moczu.

3. Jak zbadać erytrocyty w moczu

Erytrocyty w moczu może wykazać badanie ogólne moczu. Każdy lekarz może zlecić takie badanie - w celach profilaktyczych, a także w przypadku leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń i urazów.

Niestety, często erytrocyty w moczu nie objawiają się w żaden inny sposób. Można je wykryć praktycznie tylko poprzez badanie ogólne.

Tak naprawdę jedyne co może nas zaniepokoić to zmiana koloru moczu. Może mieć wówczas ciemniejszy i bardziej różowy odcień. Intensywność barwy zależy od ilości krwinek w moczu.

Aby mieć wiarygodne wyniki badań, mocz należy pobrać do pojemniczka kupionego w aptece. Najlepiej jest pobrać porannny mocz, uprzednio oddając odrobinę do toalety. W pierwszym strumieniu mogą znajdować się bakterie.

Mocz do badania pobiera się do specjalnego pojemnika dostępnego w aptece. Należy jednak pamiętać, aby przed oddaniem moczu dokładnie umyć narządy intymne, a w szczególności okolice cewki moczowej i żołędzi w przypadku mężczyzn lub warg sromowych w przypadku kobiet. Dzięki temu do moczu nie przedostaną się inne bakterie.

Badania, które warto wykonać po zaobserwowaniu erytrocytów w moczu, to:

  • Parametry pracy wątroby
  • Parametry pracy nerek
  • Badanie układu krzepnięcia
  • USG jamy brzusznej i miednicy celem wykluczenia nowotworów układu moczowego

Niekiedy lekarz może zlecić wykonanie biopsji nerki.

4. Norma erytrocytów w moczu

Norma erytrocytów w moczu to od 3 do 4 czerwonych krwinek w polu widzenia podczas badania mikroskopijnego osadu moczu. Przekroczenie tej ilości uznawane jest za krwiomocz.

Badanie mikroskopijne osadu moczu może dodatkowo stwierdzić czy erytrocyty w moczu są izomorficzne, czy dysmorficzne. Dzięki temu możemy się dowiedzieć jaka jest przyczyna erytrocytów w moczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Wojciech Cieślikowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza