Trwa ładowanie...

Ergofobia – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, jest poważną przypadłością, która może komplikować życie. Jej istotą jest niepokój, który wywołuje wszystko, co jest związane z pójściem do pracy lub samą pracą. Co ważne, nie ma to związku z lenistwem, niezaradnością życiową czy wypaleniem zawodowym. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest ergofobia?

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, to rodzaj fobii specyficznej. W grupie tej znajdują się problemy z grupy zaburzeń lękowych, w przypadku których, w związku z określonym czynnikiem czy sytuacją, pojawia się lęk. Co ważne nie stanowią one realnego zagrożenia, z czego osoby zmagające się z irracjonalnym strachem zdają sobie z tego sprawę. I tak o ile w przypadku arachnofobii lęk wywołują pająki, androfobii – mężczyźni, tak w przypadku ergofobii – zarówno aktywność zawodowa, jak i inne związane z nią aspekty, na przykład konieczność poszukiwania zatrudnienia.

Zobacz film: "Średnia pensja to już 6 tys. zł? Ekspertka wyjaśnia"

Termin "ergofobia" pochodzi z greki. Powstał z kompilacją słów słów „ergos", co znaczy praca oraz „phobos”, tłumaczone jako strach, co doskonale oddaje istotę zjawiska i jest jego definicją.

2. Przyczyny ergofobii

Przyczyny ergofobii nie zostały wyjaśnione. Przyjmuje się, że na jej pojawienie się wpływają czynniki natury biologicznej (dziedziczone geny) oraz środowiskowe.

Na fobie specyficzne częściej narażone są osoby, które mają niskie poczuciu własnej wartości czy trudne doświadczenia, zmagają się różnego typu problemami psychicznymi, odczuwają lęk przed krytyką, odpowiedzialnością czy odrzuceniem. Ergofobia bywa kontynuacją fobii szkolnej, może także wynikać z deficytu uwagi, miłości i poczucia bezpieczeństwa w domu rodzinnym czy przykrych sytuacji w relacjach rówieśniczych.

W przypadku ergofobii duże znaczenie mają doświadczenia związane ze środowiskiem pracy. Może to być mobbing ze strony przełożonych, duże trudności ze znalezieniem czy utrzymaniem pracy, nagła utrata zatrudnienia bądź silnie przeżyte niepowodzenie przy realizacji służbowych obowiązków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy ergofobii

W przypadku ergofobii lęk koncentruje się wokół pracy. Co to oznacza? Okazuje się, że pacjent:

  • może obawiać się zarówno podejmowania konkretnych czynności (prezentowanie wyników działań), jak i wykonywania obowiązków zawodowych w ogóle,
  • odczuwa paraliżujący lęk przed przebywaniem w miejscu zatrudnienia czy kontaktem z przełożonymi bądź współpracownikami,
  • odczuwa dyskomfort w związku z obcowaniem z przedmiotami i sytuacjami, które kojarzą się z życiem zawodowym,
  • nie jest w stanie szukać pracy, ponieważ przeraża go konieczność przeglądania ogłoszeń czy odbywanie rozmów kwalifikacyjnych.

Objawy ergofobii mogą występować w związku z konkretnym miejscem zatrudnienia lub mieć charakter ogólny, niezależny od wykonywanego zawodu, lokalizacji firmy czy osoby pracodawcy. Ponadto nasilony lęk pracy może pojawiać się nie tylko w środowisku zawodowym, ale i zawsze wtedy, gdy pojawi się myśl o obowiązkach służbowych.

Z fobiami specyficznymi, nie tylko ergofobią, wiążę się różne objawy natury somatycznej, takie jak:

Ergofobia utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Gdy jest nasilona, to osoba, która się z nią zmaga, nie jest w stanie pracować. Skutkować to może utratą zatrudnienia i niezależności finansowej.

Co więcej osoba, która cierpi z powodu ergofobii może spotkać się z niezrozumieniem. Bliskim, znajomym czy współpracownikom ciężko jest dostrzec istotę problemu. Lęki i objawy fobii są zwykle bagatelizowane i sprowadzane do lenistwa, życiowej niezaradności czy wypalenia zawodowego.

Może to skutkować napięciami, stresem czy frustracją, co w rezultacie często prowadzi do depresji i innych poważnych problemów natury psychicznej.

4. Diagnostyka i leczenie

Ponieważ ergofobia nie została ujęta w oficjalnych klasyfikacjach schorzeń, nie istnieją jednoznaczne kryteria jej rozpoznawania. Tym samym lęk przed pracą stwierdza się wówczas, gdy potwierdzone zostaje występowanie znacznego niepokoju w sytuacjach związanych z aktywnością zawodową.

Gdy ergofobia wynika ze specyfiki miejsca zatrudnienia lub źle wybranego zawodu, aby sobie pomóc, wystarczy zmienić pracę. W sytuacji, gdy lęk dotyczy pracy w ogóle, konieczne jest leczenie.

Podstawą jest terapia. Może ona polegać zarówno na przepracowaniu wewnętrznych konfliktów czy traumatycznych doświadczeń pacjenta, jak i weryfikacji błędnych sądów oraz postaw i zastąpienie ich takimi, które umożliwią mu funkcjonowanie w środowisku pracy. Metodą pomocniczą jest relaksacja i trening oddechowy, a w przypadku nasilonych objawów farmakoterapia opartą o preparaty przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, jest poważną przypadłością, która może komplikować życie
Ergofobia, czyli lęk przed pracą, jest poważną przypadłością, która może komplikować życie (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza