Trwa ładowanie...

Epidemia świńskiej grypy H1N1

W marcu 2009 roku w Meksyku pojawił się nowy wirus grypy A - wirus świńskiej grypy (H1N1). W mediach pojawiały się informacje o szybkim rozprzestrzenianiu się wirusa i o nowych ofiarach choroby. 26 kwietnia 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła epidemię grypy w Meksyku, a przez kilka następnych dni podnosiła stopień i obszar zagrożenia. Epidemia świńskiej grypy H1N1 wzbudziła wiele kontrowersji dotyczących faktycznego zagrożenia i konieczności stosowania i bezpieczeństwa proponowanych szczepionek.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

spis treści

1. Właściwości świńskiej grypy

Według Światowej Organizacji Zdrowia świńska grypa to: "grypa wywołana przez nowy wirus A H1N1, która nigdy wcześniej nie występował u ludzi. Wirus ten nie jest związany z żadnym wcześniejszym ani obecnym wirusem grypy sezonowej."

Świńska grypa to bardzo zaraźliwa choroba zakaźna. Epidemia świńskiej grypy H1N1 była wynikiem reasortacji genowej kilku rodzajów wirusa H1N1, w tym grypy ludzkiej, ptasiej grypy i dwóch rodzajów świńskiej grypy. Według WHO choroba najczęściej atakowała młodych, zdrowych ludzi.

2. Objawy świńskiej grypy

Szczepienia przeciwko grypie
Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciw grypie nie należą do szczepień obowiązkowych, dlatego z każdym rokiem zainteresowanie

zobacz galerię

Objawy grypy A H1N1 są bardzo podobne do objawów grypy sezonowej:

3. Zarażenie świńską grypą

Wirus świńskiej grypy jest zaraźliwy i może się przenosić z człowieka na człowieka. Istnieje kilka możliwości zarażenia się wirusem grypy A H1N1:

  • Bezpośredni kontakt z chorą świnią.

  • Przebywanie w miejscu skażonym przez chore zwierzęta.

  • Kontakt z osobą chorą na świńską grypę. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka przez bliski kontakt: osoby żyjące w tym samy środowisku (rodzina), bezpośredni kontakt, przebywanie w odległości do 1 metra w czasie kaszlu, kichania czy rozmowy, osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu (klasie, biurze, środkach transportu).

Nie nie ma natomiast możliwości zarażenia się wirusem świńskiej grypy, jedząc mięso świń, ponieważ do zarażenia dochodzi wyłącznie drogą kropelkową.

4. Leczenie świńskiej grypy

W większości przypadków osoby chore na świńską grypę miały objawy grypy sezonowej i pokonywały chorobę bez konieczności zastosowania specjalnego leczenia. W cięższych przypadkach, kiedy choroba trwała dłużej niż 7 dni i miała bardzo ciężki przebieg, chorym podawano leki przeciwwirusowe. Niektóre osoby były hospitalizowane.

Na rynku pojawiła się również szczepionka przeciwko świńskiej grypie, która jednak wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na jej efektywność i bezpieczeństwo stosowania.

Według WHO epidemia świńskiej grypy H1N1 (a następnie pandemia) trwała od 11 czerwca 2009 do 10 sierpnia 2010 roku. Obecność wirusa świńskiej grypy potwierdzono na wszystkich kontynentach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza