Trwa ładowanie...

Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Eozynofilowe zapalenie przełyku jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się naciekiem zapalnym błony śluzowej przełyku, co prowadzi do zmian strukturalnych w jego obrębie. Obraz kliniczny zależy od wieku pacjenta i fenotypu choroby. Schorzenie ma charakter postępujący, a nieleczone prowadzi do włóknienia, zwężeń i dysfunkcji przełyku. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

spis treści

1. Co to jest eozynofilowe zapalenie przełyku?

Eozynofilowe zapalenie przełyku (eosinophilic oesophagitis, EoE) to przewlekła choroba zapalna cechująca się naciekiem zapalnym błony śluzowej przełyku z dominacją granulocytów kwasochłonnych oraz dysfunkcją przełyku. Schorzenie jest związane z odpowiedzią immunologiczną przełyku.

Chorobę po raz pierwszy opisano w 1978 roku, zaś jako oddzielny zespół chorobowy EoE funkcjonuje od 1993 roku. Dziś eozynofilowe zapalenie przełyku - obok choroby refluksowej – jest najczęściej rozpoznawaną przewlekłą chorobą zapalną przełyku zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Choć EoE dotyczy osób w każdym wieku, najczęściej jest rozpoznawane u mężczyzn rasy białej i pacjentów chorujących na choroby alergiczne. W grupie dzieci częstość rozpoznań rośnie wraz z wiekiem, u dorosłych szczyt zachorowań przypada 30-50 rok życia.

EoE jest chorobą rozwijająca się na podłożu immunologiczny. Choć jej przyczyna nie jest znana, przyjmuje się, że dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe (ekspozycja na alergeny).

2. Objawy eozynofilowego zapalenia przełyku

Eozynofilowe zapalenie przełyku to choroba, dla której charakterystyczne są zmiany histologiczne ściany przełyku z miejscowym naciekiem zapalnym, a także różne objawy kliniczne wywołane dysfunkcją przełyku.

Objawy kliniczne EoE zależą od wieku pacjenta i czasu trwania choroby. I tak u niemowląt i młodszych dzieci obserwuje się:

 • trudności w karmieniu, odmowę przyjmowania pokarmu,
 • wymioty, bóle brzucha, ulewanie, ból w nadbrzuszu,
 • niepokój,
 • upośledzenie rozwoju fizycznego, zahamowania rozwoju dziecka.

U dzieci starszych oraz dorosłych dominują:

 • zaburzenia połykania pokarmów stałych z epizodami zatrzymanie kęsa pokarmu w przełyku,
 • podrażnienie przełyku,
 • zgaga,
 • ból w klatce piersiowej.

Z eozynofilowym zapaleniem przełyku często współwystępują inne schorzenia alergiczne, takie jak:

3. Diagnostyka EoE

U pacjentów z podejrzeniem EoE wskazane jest pobranie w czasie badania endoskopowego do oceny histologicznej co najmniej 6 wycinków błony śluzowej z różnych części przełyku zarówno z proksymalnej jak i dystalnej, zwłaszcza w obrębie zmian endoskopowych.

W obrazie endoskopowym przełyku stwierdza się zmiany zapalne błony śluzowej, bruzdy, pierścienie i błony oraz następowe zwężenie światła przełyku, wysięk z białymi nalotami, linijne bruzdy, okrężne pierścienie (trachealizacja), obrzęk, bladość błony śluzowej przełyku. W badaniu histologicznym stwierdza się zapalenie przełyku z naciekiem komórek kwasochłonnych.

Nieleczone eozynofilowe zapalenie przełyku najczęściej prowadzi do występowania przewlekłych objawów chorobowych związanych z dysfunkcją przełyku spowodowaną zapaleniem, które może powodować przebudowę ściany przełyku, zwłóknienie, zwężenie i zaburzenie połykania. Nie ma dowodów, że może prowadzić do rozwoju nowotworu przełyku.

Eozynofilowe zapalenie przełyku należy różnicować z innymi chorobami przebiegającymi z eozynofilią przełyku jak: choroba refluksowa przełyku, choroby infekcyjne przełyku, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelita cienkiego, choroba trzewna, achalazja, choroby tkanki łącznej, HES (Hypereosinophilic Syndrome), nadwrażliwość na leki i inne.

4. Leczenie eozynofilowego zapalenia przełyku

W leczeniu eozynofilowego zapalenia przełyku stosuje się leczenie dietetyczne, farmakologiczne (stosuje się głównie flutikazon lub budezonid) oraz w przypadku zwężenia przełyku endoskopowe rozszerzanie przełyku (rozważa się je, gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne). Celem terapii jest ustąpienie objawów klinicznych oraz zmian zapalnych błony śluzowej przełyku.

Kluczowa jest dieta, która w eozynofilowym zapaleniu przełyku polega na wyeliminowaniu z jadłospisu alergenów pokarmowych, na które pacjent wykazuje nadwrażliwość.

Dieta eliminacyjna trwa zazwyczaj 2 miesiące. Po tym czasie u większości pacjentów dochodzi do remisji. Wówczas zalecane jest stopniowe włączanie do diety wyeliminowanych wcześniej alergenów i obserwacja.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza