Trwa ładowanie...

Enterol - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Enterol jest probiotykiem, który działa osłonowo i przeciwbiegunkowo. Dostępny jest bez recepty w kilku formach i może być stosowany u osób w każdym wieku - także u dzieci. Zawiera składniki naturalnie występujące w jelitach, dlatego jest bezpieczny i cieszy się dużą popularnością. Jak stosować lek entrol i kiedy jest szczególnie wskazany?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"

spis treści

1. Co to jest Enterol i co zawiera?

Enterol jest lekiem zaliczanym do grupy probiotyków, stosowanych osłonowo podczas biegunki lub leczenia antybiotykami. Wydawany jest bez recepty - można go kupić w formie kapsułek i saszetek do rozpuszczania w wodzie. Ta ostatnia opcja jest idealna dla dzieci, które mogą przypadkowo zadławić się tabletką.

Lek Enterol zawiera liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii, które naturalnie występują w jelicie człowieka. Doskonale uzupełniają ubytki we florze bakteryjnej, do których może dochodzić na skutek grypy żołądkowej, antybiotykoterapii czy wszelkich zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Drożdżaki te pomagają dodatkowo zwalczać drobnoustroje i stany zapalne, mają działanie enzymatyczne i przyspieszają metabolizm.

2. Wskazania do stosowania Enterolu

Najczęściej Enterol stosuje się w przypadku biegunek różnego pochodzenia, szczególnie tych o charakterze infekcyjnym (także ostrych). Lek sprawdza się także podczas podróży, zapobiegając wystąpieniu tzw. biegunki podróżnych, która może wystąpić na skutek kontaktu z inną florą bakteryjną wody pitnej lub z nowym, egzotycznym jedzeniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Enterol wykorzystuje się także w leczeniu zakażenia Clostridium difficile i w profilaktyce biegunek występujących u osób żywionych dojelitowo.

3. Kiedy nie stosować Enterolu?

Leku Enterol nie należy podawać pacjentom, którzy mają założony cewnik do żyły centralnej lub znacznie obniżoną odporność (np. na skutek choroby nowotworowej lub przeszczepu). Przeciwwskazaniem jest także bardzo zły stan pacjenta oraz uczulenie na którykolwiek składnik leku.

Dzieciom nie należy podawać leku w formie kapsułek, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia.

3.1. Interakcje enterolu z innymi lekami i alkoholem

Ponieważ w Enterolu znajdują się komórki drożdżaków, nie należy pić alkoholu w czasie kuracji. Może on zniszczyć ten składnik, przez co środek nie zadziała. Podczas stosowania Enterolu nie należy przyjmować żadnych preparatów przeciwgrzybiczych.

3.2. Enterol w ciąży i karmiące piersią

Badania naukowe nie potwierdzają, aby drożdżaki miały przenikać do mleka matki lub być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, niemniej jednak przed zastosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Zbyt mało jest danych, aby zupełnie wykluczyć ryzyko stosowania Enterolu przez kobiety ciężarne i karmiące.

4. Możliwe działania niepożadane

Enterol rzadko powoduje skutki uboczne. Sporadycznie może wywołać wzdęcia u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Bardzo rzadko pojawiają się takie dolegliwości, jak wysypka, pokrzywka, świąd skóry czy obrzęki. W przypadku uczulenie na któryś ze składników leku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego lub silnej reakcji alergicznej.

5. Jak stosować Enterol?

Lek ten należy przyjmować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj w przypadku ostrej biegunki infekcyjnej stosuje się 1-2 tabletki lub saszetki na dobę przez maksymalnie tydzień. Jeśli doszło do zakażenia Clostridium difficile zwykle zaleca się stosowanie 4 tabletek/saszetek w ciągu doby przez ok. 4 tygodnie.

W przypadku osłony przy antybiotykoterapii należy przyjmować 1 tabletkę lub saszetkę razem z antybiotykiem lub godzinę przed przyjęciem leku. Jeśli zmagamy się z biegunką podróżnych, należy przyjmować od 1 do 4 tabletek dziennie przez tydzień.

Enterol może być także stosowany profilaktycznie, wówczas należy stosować go raz na dobę.

Zwykle efekty leczenia widać po około 3 dniach.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza